Zioła na balkonie – jak je uprawiać? Krótki poradnik krok po kroku

zioła na balkonie
fot. Pixabay

Maj to odpowiedni czas, aby zabrać się za przygotowanie własnego ogródka z aromatycznymi ziołami. Jak uprawiać zioła na balkonie? W jakich doniczkach je zasiać i jaką ziemię wybrać, aby rośliny rosły szybko i były zdrowe? Jakie rodzaje ziół można posadzić w doniczkach? Wszystko wyjaśniamy.

REKLAMA

Świeże zioła to doskonały dodatek do różnych potraw. Chcąc hodować je samodzielnie, warto zadbać o to, aby miały nieograniczony dostęp do promieni słonecznych – najlepiej postawić je balkonie od strony południowej. Nie dotyczy to melisy, szczypiorku, mięty i natki pietruszki, które lubią lekko zacienione miejsca.

Hodowanie ziół na balkonie

Sadzonki warto hodować w większych skrzyniach bądź doniczkach o średnicy co najmniej 10 cm. Wtedy ziemia nie będzie tak szybko wysychała. Pojemniki oczywiście mogą być mniejsze, ale wtedy powinny być gliniane. Ponadto muszą mieć otwory odpływowe, bez nich woda po prostu pozostanie w środku, co przyczyni się do gnicia korzeni i psucia się roślinek.
Zanim zasadzisz zioła, do doniczki wsyp pokruszoną cegłę albo niewielkie kamienie, dzięki temu ułatwisz odpływ wody. Jeżeli chcesz mieć doniczkową pietruszkę lub szczypiorek, postaw na duże, prostokątne skrzynie, aby znalazło się też miejsce na bulwę, która rośnie pod ziemią.

REKLAMA

Jakie zioła można hodować w doniczce na balkonie?

Wybór ziół, które można hodować samodzielnie, jest naprawdę obszerny. Najpopularniejszymi są: koperek, natka pietruszki, lubczyk i szczypiorek. Rośliny ziołowe, które lubią cieplejszy klimat, też fajnie zakorzenią się w doniczkach na balkonie. Można do nich zaliczyć: kolendrę, rozmaryn, miętę, trawę cytrynową, lawendę, tymianek oraz bazylię.

Najlepsza ziemia do uprawy ziół doniczkowych

Najlepiej sprawdzi się uniwersalna ziemia ogrodowa dostępna w każdym sklepie ogrodniczym albo w większym markecie. Ziemię najlepiej wymieszać z nawozem o spowolnionym działaniu, który będzie sukcesywnie uwalniał potrzebne dla rozwoju roślin związki odżywcze.

REKLAMA

Udostępnij: