Zmiany w prawie jazdy kat. B! Więcej uprawnień dla kierowców

Uprawnienia prawa jazdy kat. B rozszerzone
fot. Pixabay

Prawo kategorii B to najpopularniejsze uprawnienie do prowadzenia pojazdów w Polsce. Do tej pory pozwalało na prowadzenie samochodów osobowych oraz małych aut dostawczych i – po spełnieniu odpowiednich wymogów – motorowerów o pojemności do 125 ccm. Uprawnienia te zostały po raz kolejny rozszerzone! Teraz kierowcy z prawem jazdy kat. B mogą prowadzić auta, których masa całkowita przekracza 3,5 tony. Wcześniej muszą jednak spełniać kilka warunków.

REKLAMA

W Polsce prawo jazdy posiada ponad 22 miliony osób (obywateli polskich) – według danych Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Zważając na to, że rdzenna populacja naszego kraju wynosi nieco ponad 36 milionów ludzi, jest to imponujący wynik.

Wśród tych przeszło 22 milionów Polaków większość legitymuje się oczywiście prawem jazdy kategorii B – tej podstawowej, która pozwala na prowadzenie samochodu osobowego, „busa” do 3,5 tony oraz niskopojemnościowego motocykla/motoroweru. Osoby kończące 18 lat – szczególnie mężczyźni – zazwyczaj pierwsze co robią, to zapisują się na kurs przed egzaminem na kat. B w szkole jazdy, stąd jej popularność jest niekwestionowana.

REKLAMA

Choć posiadając prawo jazdy kat. B, przepisy pozwalają na prowadzenie osobówek i małych samochodów dostawczych o masie nieprzekraczającej 3,5 tony, w pewnych warunkach z tymi samymi uprawnieniami można już prowadzić pojazdy cięższe.

Już nie tylko 3,5 tony! Po zmianie przepisów kierowcy kat. B mogą jeździć autami, których masa całkowita przekracza 4 tony. Jest haczyk!

Zgodnie z nowymi przepisami, kierowcy z prawem jazdy kategorii B mogą prowadzić pojazdy o masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony, ale nie większej niż 4250 kg. Nowy limit masy pojazdu jest już uwzględniony w przepisach ruchu drogowego. Ta zmiana nie dotyczy jednak wszystkich kierowców – podaje „Radio ZET”.

Niestety – większość kierowców nie załapie się, przynajmniej w najbliższym czasie, na przetestowanie swoich „nowych” uprawnień. Zwiększenie dopuszczalnej masy pojazdu dozwolonej do prowadzenia przez kierowcę z prawem jazdy kat. B dotyczy… wyłącznie pojazdów elektrycznych i wodorowych.

REKLAMA

Przepisy zostały znowelizowane z uwagi na fakt, że „elektryki” i pojazdy wodorowe są zazwyczaj o wiele cięższe, niż ich spalinowe odpowiedniki. Jednym z kluczowych warunków, które umożliwia posiadaczowi prawa jazdy kat. B prowadzenie pojazdu elektrycznego lub wodorowego przekraczającego masę całkowitą 3,5 tony, jest uwzględnienie dokładnej wagi pojazdu w dowodzie rejestracyjnym.

Nie bez znaczenia jest także doświadczenie za kółkiem. Chcąc skorzystać z preferencyjnych warunków dot. masy całkowitej pojazdu, posiadacz prawa jazdy kat. B musi mieć je od co najmniej 2 lat.

Udostępnij: