Zmiel i wrzuć do doniczki z zamiokulkasem. Roślina wybuchnie nowymi liśćmi

zamiokulkas
fot. screen Youtube / Цветочные советы от Елены

Zamiokulkas to popularny kwiat doniczkowy, który upiększa domowe parapety. Jest dość łatwy w uprawie, ale trzeba mu zapewnić dogodne warunki ułatwiające odpowiedni rozwój – także te dotyczące nawożenia. Sprawdź, czym odżywić zamiokulkasa, żeby kwitł bujnie.

REKLAMA

Czym nawozić zamiokulkasa?

Roślinie należy zapewnić optymalne podłoże i stanowisko, a oprócz tego trzeba skupić się podlewaniu i nawożeniu. Kluczowe jest nieprzelewanie. Jeśli popełnisz błąd, to liście zamiokulkasa staną się żółte, jego korzenie zaczną gnić, natomiast sadzonki nie będzie można już uratować. Roślinę podlej wtedy, gdy wierzchnia powłoka gleby całkowicie przeschnie. Na wagę złota jest też dobry nawóz. Wzbogaci zamiokulkasa w składniki pokarmowe, które są mu potrzebne do rozwoju. Odpowiednią odżywkę rozpoznasz po tym, że liście rośliny nabierają wyrazistego zielonego koloru. Sklepowe wyroby odchodzą do lamusa. Poniżej zamieściliśmy aż 3 receptury na domowy i ekologiczny środek wzmacniający do zamiokulkasa.

Jak zrobić domową odżywkę?

Zamiokulkas jest podatny na jałowienie ziemi. Systematyczne dokarmianie jest więc kluczowe, jeśli zależy Ci na tym, aby zachował idealny stan. Nawozu nie stosuj jesienią i zimą, a jedynie wiosną i latem. Domowy preparat do rośliny stworzysz łatwo i za grosze, a efekt przejdzie najśmielsze oczekiwania. Poznaj 3 przepisy:

REKLAMA

Odżywka z jabłek
Do przygotowania tego specyfiku wykorzystaj resztki jabłek, w tym ogryzków. Jednak wcześniej powinieneś je wysuszyć w piecu albo umieścić w naczyniu i wystawić na słońce. Następnie wysuszone owoce rozdrobnij w blenderze, a uzyskaną mączkę rozrzuć w doniczce zamiokulkasa i delikatnie połącz z glebą.

Odżywka z pokrzywy
Dwie saszetki tego zioła zalej gorącą wodą i zaparz. Taką odżywką podlewaj roślinę raz na 2-3 tygodnie.

REKLAMA

Odżywka z soczewicy
Do litra przegotowanej wody dodaj 3 łyżki soczewicy, wymieszaj i odstaw na co najmniej 4 godziny. Wówczas substancje pokarmowe przejdą do płynu. Później miksturę odcedź, a cieczą, która pozostała, podlej zamiokulkasa.

Czytaj też: Koleus marnieje? Wystarczy zrobić 1 rzecz, a odżyje błyskawicznie

Podziel się: