Zmień kolor hortensji ogrodowej. Wystarczy ten 1 trik

hortensja ogrodowa niebieska i różowa
fot. Pixabay

Niewiele roślin ogrodowych potrafi łatwo zmieniać zabarwienie. Inaczej jest w przypadku hortensji ogrodowej, u której zmiana koloru jest jak najbardziej możliwa. Zastosuj prostą sztuczkę, a zamiast niebieskich kwiatów pojawią się różowe i na odwrót. Sprawdź, jak domowym sposobem zmienić barwę hortensji.

REKLAMA

Kwiaty hortensji mogą mieć barwę białą, niebieską czy różową (różne odcienie). Kolor ten może się zmieniać zależnie od tego, w jakie substancje pokarmowe zaopatrzysz sadzonkę. Zastosuj prosty trik i zmień tonację kwiatów według swojego gustu. Dowiedz się, jak to zrobić.

Optymalne warunki do uprawy hortensji

Roślina jest dosyć wymagająca, ale niedogodności pielęgnacji wynagrodzi okazałymi, ślicznymi kwiatostanami. Preferuje ziemię o kwaśnym odczynie (4,5-5,5 pH). Jeśli gleba ma za wysoki odczyn, to kwiaty są zielona lub żółte. Wtedy trzeba ją zakwasić, dosypując do gleby niedużą ilość torfu. Hortensja lubi stanowisko półcieniste. Nadmierne nasłonecznienie nie wpływa dobrze na zachowanie wody w podłożu. Natomiast w zupełnym cieniu kwiaty nie zakwitną. Kluczowe jest także właściwe nawadnianie tego krzewu, zwłaszcza podczas upałów. Aby roślina nie straciła ładnego kształtu, niezbędne jest systematyczne podcinanie.

REKLAMA

Co zrobić, żeby hortensja zmieniła kolor z różowego na niebieski?

Kolor tej rośliny zależy od obecności glinu w glebie. Minerał ten reaguje z barwnikiem w kwiatach i ulega zmianie ich zabarwienie. W podłożu, w którym pierwiastka jest niewiele, hortensje są różowe. Natomiast jeśli poziom glinu jest wysoki, to kwiaty mają odcień niebieski. Jednak nie trzeba pozostawiać barwy roślin losowi. W prosty sposób zmienisz ją, stosując patent, który zwiększy stężenie glinu w ziemi. Najlepiej zabierz się za to na początku wiosny, przed zawiązaniem się na krzaczkach pierwszych kwiatów. Wówczas uzyskasz najbardziej satysfakcjonujący rezultat. Użyj ałunu amonowego, sodowego lub potasowego. Wystarczy 10 ml tego składnika rozpuścić w 2 l wody i takim roztworem podlewać hortensję raz na dwa tygodnie. Dla lepszego efektu warto, wyściółkować grunt dookoła krzaczka.

Co zrobić, żeby hortensja zmieniła kolor z niebieskiego na różowy?

W uzyskaniu barwy różowej pomogą nawozy zasadowe zasobne w wapń i magnez. Trzeba jednak zachować dużą ostrożność, bo jest to zabieg ryzykowny. Hortensje preferują ziemię o kwaśnym odczynie pH. Jeżeli jej odczyn będzie za wysoki, wtedy roślinę dopadnie chloroza liści. Chcąc tego uniknąć, powinieneś mierzyć pH gleby podczas nawożenia. Współczynnik nie może być wyższy niż 6,2.

REKLAMA

Czytaj też: Ten produkt z apteki za 2 zł ochroni pomidory przed zarazą ziemniaczaną

Podziel się: