Znowu epidemia? WHO zdradza, jak można się zarazić małpią ospą

Małpia ospa to nowe AIDS czy nowy SARS-CoV-2?
fot. Danielle Brigida | CC BY 2.0

Po pandemii SARS-CoV-2 czeka nas epidemia małpiej ospy? W ciągu ostatniego tygodnia tzw. „epidemia” małpiej ospy szybko przybiera na sile w Ameryce Północnej oraz w Europie. Na razie jest to jednak zaledwie 200 potwierdzonych i podejrzewanych przypadków na obu kontynentach – według danych, podanych we wtorek przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Czy nowym wirusem możemy zarazić się tak, jak koronawirusem?

REKLAMA

Według WHO – małpia ospa w Europie i Ameryce Północnej rozprzestrzenia się głównie na skutek kontaktów seksualnych pomiędzy mężczyznami. Nie oznacza to jednak, że to jedyny sposób zakażenia. Do tej pory – poza Afryką – zaobserwowano 200 potwierdzonych i niepotwierdzonych przypadków choroby w kilkunastu różnych krajach. Oczekuje się jednak, że dolegliwość będzie wkrótce znacznie bardziej rozpowszechniona.

Dwa potwierdzone i jeden podejrzewany przypadek małpiej ospy w Wielkiej Brytanii zostały zgłoszone do WHO zaledwie 10 dni temu. To pierwsze przypadki w tym roku poza Afryką, gdzie wirus funkcjonował na niskim poziomie w ciągu ostatnich 40 lat, podała WHO, cytowane przez „CNBC”.

REKLAMA

„Widzieliśmy kilka przypadków w Europie w ciągu ostatnich pięciu lat, tylko u podróżnych, ale po raz pierwszy widzimy przypadki w wielu krajach jednocześnie u osób, które nie podróżowały do ​​regionów endemicznych w Afryce ” – powiedziała dr Rosamund Lewis, która prowadzi badania WHO nad ospą prawdziwą.

Stany Zjednoczone i Kanada mają do tej pory co najmniej pięć potwierdzonych lub przypuszczalnych przypadków. Belgia właśnie wprowadziła obowiązkową 21-dniową kwarantannę dla pacjentów z małpią ospą.

REKLAMA

WHO zwołała w ten weekend nadzwyczajne spotkanie za pośrednictwem wideokonferencji, aby przyjrzeć się wirusowi, zidentyfikować osoby najbardziej zagrożone i zbadać jego transmisję. Organizacja zorganizuje w przyszłym tygodniu drugie globalne spotkanie na temat małpiej ospy, aby dokładniej zbadać zagrożenia i metody leczenia dostępne w walce z wirusem.

Małpia ospa jak HIV/AIDS? „Każdy może się zarazić”

Chociaż sam wirus nie jest infekcją przenoszoną drogą płciową, która zazwyczaj rozprzestrzenia się przez nasienie i wydzieliny pochwowe, wydaje się, że ostatni wzrost liczby przypadków rozprzestrzenił się wśród mężczyzn uprawiających seks z innymi mężczyznami – stwierdzili urzędnicy WHO, podkreślając, że każdy może zarazić się ospą małp.

REKLAMA

„Wiele chorób można przenosić przez kontakty seksualne. Możesz dostać kaszlu lub przeziębienia poprzez kontakt seksualny, ale nie oznacza to, że jest to choroba przenoszona drogą płciową” – powiedział Andy Seale, który doradza WHO w sprawie HIV, zapalenia wątroby i innych infekcji przenoszonych drogą płciową.

Podziel się: