Zrób gulasz wg tego przepisu. Mięso będzie miękkie i soczyste

gulasz wołowy z warzywami
fot. screen Youtube / einfachgeschmack

Gorący mięsny gulasz to coś, czego potrzeba nam w chłodne jesienne dni. Dobrze rozgrzewa i syci na długo. Czasami obecne w gulaszu mięso jest suche i twarde. Wtedy nie można go zaliczyć do udanych. Tylko idealnie miękka i soczysta wołowina wszystkim posmakuje. Dziś dowiesz się, jak zbliżyć ją do perfekcji. Kluczowy jest moment dodania soli i czas duszenia potrawy na patelni.

REKLAMA

Dzisiejszy gulasz robimy z udźca, ale równie dobrze możesz użyć karkówki czy łopatki. Najważniejsze, by mięso było świeże. Dodatki takie jak marchewka, seler, przyprawy i koncentrat pomidorowy nadadzą potrawie wyjątkowego charakteru i smakowitości. Podczas robienia gulaszu uzbrój się w cierpliwość – to danie trzeba długo gotować, ale dzięki temu zyska niepowtarzalny zapach i smak, a mięso będzie rozpływać się w ustach.

Przepis na idealny gulasz wołowy

Składniki:
3 szklanki wywaru jarzynowego (ew. mięsno-jarzynowego)
1 kg udźca wołowego
1 średnia pietruszka
2 średnie marchewki
1 mały korzeń selera
4 ząbki czosnku
3 duże cebule
1 łyżka majeranku
pół łyżeczki kminku
2 łyżki słodkiej papryki
pieprz i sól do smaku
2 łyżeczki papryki wędzonej
2 liście laurowe
2 kulki ziela angielskiego
3 łyżki koncentratu pomidorowego
4 łyżki oleju rzepakowego

Wykonanie:

REKLAMA

Wołowinę myjemy i osuszamy kuchennym ręcznikiem, a potem kroimy na plastry (1,5 – 2 cm grubości). Pamiętamy, by ciąć mięso na ukos. Każdy kawałek kroimy w kostkę.

Czosnek i cebulę obieramy: ten pierwszy kroimy w plasterki, a cebulę w piórka. Warzywa korzeniowe myjemy, obieramy i kroimy w sporą kostkę.

Na głęboką patelnią wlewamy 3 łyżki tłuszczu, a gdy się rozgrzeje, przesmażamy na nim kawałki udźca, aż zezłocą się ze wszystkich stron. Łyżką cedzakową przekładamy wołowinę do garnka

Na patelni, na której smażył się udziec, rozgrzewamy łyżkę oleju (o ile jest całkiem sucha). Szklimy na niej cebulę, a zaraz potem czosnek, wciąż mieszamy.

Wrzucamy warzywa korzeniowe i smażymy ok. 4 min, czasami mieszamy. Przekładamy do garnka z wołowiną i zalewamy wywarem. Dodajemy obie papryki w proszku, listki laurowe, kminek, a także ziele angielskie. Z solą się wstrzymujemy.

Gulasz gotujemy do chwili, aż zacznie wrzeć – na sporym gazie, po czym ustawiamy niższą moc ognia, przykrywamy i dusimy na wolnym ogniu przez 45 min.

Po tym czasie mięso powinno zmięknąć, więc ściągamy pokrywkę i dusimy kolejne pół godziny, aby woda odparowała. Od czasu do czasu mieszamy, aby nic się nie przypaliło. Oceniamy, czy wołowina jest miękka. Jeśli tak, to zaprawiamy danie koncentratem, doprawiamy pieprzem, solą i majerankiem. Mieszamy i trzymamy na ogniu jeszcze 10-15 min.

REKLAMA

Porcję gulaszu wykładamy na talerz i posypujemy pokrojonym koperkiem albo pietruszką. Dodatkami do niego mogą być ziemniaki, kluski śląskie, pieczywo lub ryż, a także sałatka, np. hokus pokus.