W każdej domowej spiżarni nie może zabraknąć ogórków konserwowych. Jeśli do końca nie wiesz, jak je przygotować, przeczytaj ten artykuł. Dowiedz się jak w kilka chwil zrobić tę uniwersalną, chrupiącą przekąskę.
Ogórki konserwowe mają niepowtarzalny smak i trudno się im oprzeć. Stanowią doskonały dodatek do obiadu, sałatek, surówek i mogą być też smaczną samodzielną przekąską. Przepis na ogórki konserwowe nie jest skomplikowany i nawet niedoświadczeni kucharze dadzą sobie radę z ich przyrządzeniem. Najpierw jednak musimy przygotować kilka niezbędnych składników.
Składniki:
3 litry wody
3 kg ogórków gruntowych
korzeń chrzanu
3 łyżki soli
3 szklanki octu
4-5 ząbków czosnku
2 marchewki
szklanka cukru
liść laurowy
gorczyca
pieprz ziarnisty
kilka gałązek kopru
ziele angielskie
Sposób przygotowania:
Ogórki starannie umyj i poczekaj, aby odciekły z wody. Przygotuj zalewę. Garnek z wodą ustaw na gazie, dodaj pieprz, liść laurowy, sól i ziele angielskie. Po zagotowaniu wody wsyp do niej cukier. Gotuj całość przez kwadrans na małym ogniu. Potem dolej ocet i odstaw z gazu, aż do ostudzenia. Obierz czosnek z łupin i podziel go na małe kawałki. Chrzan także obierz i podziel na małe słupki. Marchewkę posiekaj w paski, a koper umyj i podziel na niewielkie gałązki. W wyparzonych wcześniej słoikach umieść przygotowane składniki: czosnek, marchewkę, koper i chrzan. Dodaj też małą łyżeczkę gorczycy. Następnie zacznij ciasno układać w ogórki w słoikach, a na końcu zalej je zalewą – powinna przykryć ogórki. Postaraj się mocno zakręcić wszystkie słoiki, a potem pasteryzuj je około 10 minut. Po tygodniu ogórki konserwowe nadają się już do spożycia. Jeśli jednak zależy Ci na tym, aby nabrały one konkretnego smaku i aromatu, daj im trochę dłużej poleżeć w spiżarni.