pralka i pieniądze
fot. screen Youtube / Empfehlungsfuchs

Jeśli szukacie oszczędności w swoim gospodarstwie domowym, zwróćcie uwagę na pralkę. Okazuje się, że robiąc pranie, też można sporo zaoszczędzić. Przekonajcie się sami.

Jak oszczędzać robiąc pranie?

Pamiętajcie przede wszystkim o tym, aby zmniejszyć temperaturę w czasie prania. Pościel, ścierki i ręczniki można wyprać nawet w 40°C, mimo że producent zwykle zaleca wybór wyższej temperatury, np. 60°C.

Jeśli na metce bluzek czy spodni widnieje temperatura prania 40°C, upierzcie je w 30°C.

Dzięki drobnym różnicom temperatury można obniżyć pobór energii elektrycznej. Warto wiedzieć, że zmniejszenie temperatury zaledwie o 10°C, pozwala oszczędzić ok. 20% prądu, a redukcja temperatury o kolejne 10°C, to oszczędność nawet 50% energii!

Oczywiście mocno poplamioną odzież zanim trafi do pralki, trzeba koniecznie odplamić przy pomocy środka odplamiającego. Można także namoczyć brudne tkaniny przed wypraniem, a do tego wcale nie potrzeba prądu.

Wysoką temperaturę ustawcie wtedy, gdy chcecie wyczyścić pralkę wewnątrz albo uprać ubrania kogoś, kto niedawno wyzdrowiał.

Co zrobić, by zapłacić za energię mniej podczas używania pralki?

1. Używanie mniejszych ilości detergentów

Poprzez stosowanie nadmiernych ilości środków piorących, wydłużamy czas pracy pralki. Sprzęt musi wtedy uruchomić dodatkowe wirowanie lub płukanie, aby móc w pełni usunąć środek czyszczący. A to wiąże się z wydłużeniem czasu prania i dodatkowym poborem energii.

2. Ochrona pralki przed twardą wodą

Jeśli na elementach pralki zacznie gromadzić się kamień, to sprzęt nie będzie pracował już tak wydajnie. I równocześnie zwiększy pobór prądu. Warto więc zastosować środki, które ochronią pralkę przed tworzeniem się kamienia. Można kupić specjalny detergent przeznaczony do tego celu i dodawać go do każdego prania albo założyć centralny zmiękczacz wody. Inne równie skuteczne rozwiązanie to założenie wkładu zmiękczającego na filtr.

3. Systematycznie czyszczenie pralki

Należy dbać o czystość skrytki na detergenty i całego wnętrza pralki. Jeżeli sprzęt nie jest całkowicie sprawny, to równocześnie pobiera więcej mocy do działania.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę