Zrób to z czosnkiem ozdobnym, gdy przekwitnie. Zachwyci wyglądem przez kilka następnych miesięcy

czosnek ozdobny
fot. Pixabay

Czosnek to niezwykła roślina, której można używać nie tylko w kuchni. Chociaż jest bogactwem zdrowotnych substancji, to gatunek o nazwie czosnek ozdobny jest wyjątkowo chwalebny. Może przybierać różne barwy – od bieli do fioletu i być cudowną dekoracją ogrodu. Na ogół przekwita pod koniec sierpnia. Wtedy właśnie trzeba wykonać pewne zabiegi, aby roślina wciąż prezentowała się nienagannie przez następne miesiące. Co należy zrobić? Podpowiadamy.

REKLAMA

Uprawa czosnku ozdobnego

Roślina nie jest trudna w uprawie. Lubi słońce, więc warto wziąć to pod uwagę, szukając dla niej odpowiedniego stanowiska. Dodatkowo należałoby ją zabezpieczyć przed wiatrem. Czosnek ozdobny trzeba posadzić na żyznej i dobrze przepuszczalnej ziemi. Nie trzeba go zbyt obficie nawadniać. Można też fundować mu odżywki wieloskładnikowe, które wspomogą jego wzrost. Roślina jest odporna na większość chorób oprócz grzybiczych. Z tego powodu tak duże znaczenie ma optymalne podłoże.

Czosnek ozdobny przekwitł. Co z nim zrobić?

Ta odmiana czosnku przeważnie zaczyna kwitnąć w drugiej połowie maja i tak cieszy nasze oczy, aż do końca sierpnia. Oczywiście dokładny czas kwitnienia zależy od pogody i konkretnej strefy geograficznej. Cebulki natomiast wysadza się jesienią. Gdy roślina przekwitnie, to wiele osób zastanawia się, co z nią zrobić. Mamy 1 pomysł.

Czosnek można po zerwaniu ususzyć, a wtedy będzie fantastycznie wyglądał ze wszystkimi suchymi bukietami. Przez długi czas zachowuje swoją barwę, niemniej jednak można przemalować go farbą w rozpylaczu na inny kolor. Jeśli chcesz właściwie ususzyć czosnek, to zetnij go 1-2 cm nad glebą przy pomocy ostrego sekatora. Potem najlepiej umieść go w nieoświetlonym, przewiewnym miejscu.

REKLAMA

Rośliny nie susz na słońcu, bo traci wtedy swój odcień, a cały proces suszenia zajmuje dużo czasu – trwa do nawet kilkunastu dni. Po zebraniu kwiatów nie musisz czosnku wykopywać z gruntu – on bez najmniejszych problemów przetrwa mroźne miesiące i wyrośnie powtórnie na wiosnę.

Czytaj też: Turbodoładowanie dla monstery. Ten kuchenny odpad przyspieszy jej wzrost

Podziel się: