Zrób to z fikusem benjamina, a przestanie gubić liście. Ekstra patent

fikus benjamina
fot. screen Youtube / ogród na co dzień

Fikus benjamina to piękna roślina doniczkowa, która wciąż jest na topie. Nie jest trudna w uprawie, więc ochoczo stawiamy ją w pokoju. Niestety, może się zdarzyć, że niespodziewanie zacznie gubić liście. Dlaczego tak się dzieje i jak temu zaradzić?

REKLAMA

Fikus benjamina gubi liście? Oto powody

Roślina nie wymaga nadmiernej pielęgnacji i poradzi sobie z nią nawet ogrodnik amator. Właściwie zadbana będzie wspaniałą dekoracją domu. Dla fikusa kluczowe jest stanowisko. Preferuje on ciepłe miejsce, ale nie lubi intensywnego słońca – wtedy jego liście zaczynają się skręcać i marszczyć, aż w końcu oblatują. W związku z tym nie należy go stawiać na południowym parapecie. Najlepiej usytuować donicę na parapecie od strony wschodniej. Temperatura w pokoju powinna wynosić minimum 10°C i maksymalnie 28°C. Duże jej oscylacje także mogą przyczynić się do oblatywania liści.

Co robić, gdy fikus benjamina marnieje?

Warto dodać, że ta roślina nie potrzebuje ciągłego podlewania. Wystarczy nawodnić ją, gdy gleba zbyt mocno przeschnie. Jeżeli przesadzisz z podlewaniem, to korzenie po prostu zgniją. Z kolei opadające liście to sygnał, że kwiat został narażony na stres, więc jest to jego naturalna reakcja wszystkie niekorzystne zmiany. Jak uratować sadzonkę?

Jeśli dotychczas przesadzałeś z podlewaniem, to koniecznie zmień swoje przyzwyczajenia i ogranicz nawadnianie. Ponadto nie przenoś zbyt często donic (fikus nie lubi zmian miejsca) i obrywaj liście, które już zżółkły. W celu utrzymania dużej wilgotności powietrza używaj nawilżacza i skrapiaj listki wodą. Dopilnuj, aby temperatura w domu utrzymywała się na stałym poziomie. Jesienią nie zapomnij o skracaniu gałązek. Ten zabieg odświeży fikusa. Poza tym usuwaj stare pędy. Dzięki temu zmobilizujesz roślinę do wzrostu.

Powyższe patenty ogrodnicze sprawią, że Twój okaz zachowa fantastyczny wygląd i zachwyci każdego, kto tylko na niego zerknie!

REKLAMA

Czytaj też: Palma doniczkowa ożyje z nową mocą. Podlej ją wodą z gotowania

Podziel się: