Pietruszka to jedno z najbardziej popularnych warzyw korzeniowych w Polsce. Często hodujemy ją na działce nieopodal domu. Nie jest trudna w uprawie, ale należy zasiać ją we właściwym czasie. Niektórzy są zdania, że trzeba robić to wyłącznie na wiosnę, ale w rzeczywistości jest nieco inaczej. Chodzi o to, że siew na jesieni (nazywany siewem ozimym) również się opłaca. Nasiona leżakują w glebie, a na wiosnę kiełkują.
Kiedy dokonać siewu ozimego?
Gdy temperatura na dworze będzie bardzo niska, a gleba już delikatnie zamarznie. Idealna pora to przełom listopada i grudnia. Zalet wysiewu pietruszki na zimę jest całkiem sporo. Dzięki temu lepiej wykiełkuje na wiosnę i będzie mieć sprawny dostęp do wody, tym samym warzywo od początku będzie się prawidłowo kształtować.
Wiosenne nawadnianie nie jest konieczne, bo roślina przyswoi płyn z rozpuszczonego śniegu. Wysiewając pietruszkę na jesieni, masz pewność, że wzejdzie dużo szybciej (już na początku kwietnia). Poza tym plony będą obfitsze – inaczej, niż w przypadku siewu na wiosnę. Dzięki lepszemu dostępowi do wody, korzenie nie będą się rozgałęziać.
Ta cecha ujemna obejmuje przeważnie plony z wiosennego siewu. „Ozime” warzywa są dobrze przyszykowane na opcjonalne przymrozki, które występują wraz z początkiem wegetacji.
Jak przeprowadzić siew ozimy pietruszki?
Jesienny siew minimalnie różni się od standardowego siewu na wiosnę. Na czym polega dysonans? Otóż w tym pierwszym przypadku nasiona trzeba wysiewać nieco gęściej. Wszystko dlatego, że część nasion może nie przecierpieć ujemnych temperatur. Pietruszkę wysiewa się bezpośrednio do gruntu, w rzędach na głębokość ok. 2 cm, odsuniętych od siebie o 25-30 cm. Luki przysypuje się warstwą gleby i lekko ugniata.
Odmiany pietruszki ozimej, które możesz zasiać, to np.: „Halblange eagle”, „Cukrowa” oraz „Kaśka”.