Kwaśnica to idealny rozgrzewający posiłek na zimowe dni, kiedy za oknem prószy śnieg. Jeśli nie miałeś szansy skosztować tej pysznej zupy w schronisku górskim, jeszcze nic straconego. Możesz w prosty sposób przygotować ją w swoim domu. Smak będzie prawdopodobnie taki sam, a wznoszący się z garnka cudowny zapach spowoduje, że Twoi bliscy będą niecierpliwie czekać na porę obiadową.
Kwaśnica jest bardzo pożywna i prawie wszystkie cenne właściwości zawdzięcza głównie kiszonej kapuście. Zawiera ona magnez, witaminę E, A, K, witaminy z grupy B, a także szereg minerałów: potas, żelazo, wapń i sód. Wzmacnia odporność i jest też bogactwem dobroczynnych bakterii kwasu mlekowego, które są odpowiedzialne za charakterystyczną kwaśność kiszonki. Bakterie regulują pracę systemu trawiennego, co rzutuje na usprawnienie metabolizmu i zmniejszenie apetytu. Błonnik działa jak szczoteczka i wymiata zalegające złogi pokarmu.
Przepis na kwaśnicę
Składniki:
500 g kapusty kiszonej z sokiem
500 g podgardla wieprzowego
500 g żeberek wieprzowych
pół selera
6 ziemniaków
2 marchewki
5 ząbków czosnku
1 szklanka soku z kiszonej kapusty
ziele angielskie (kilka ziarenek)
4 liście laurowe
2 korzenie pietruszki
1 mała łyżeczka kminku
pieprz
sól
Przygotowanie:
Podziel mięso na drobniejsze części. Przełóż je do garnka, wlej około 3 litry chłodnej wody i całość umieść na średnim gazie. Gotuj mięso przez około 3 godziny. Pokrój drobno pietruszkę, marchewkę i seler, a następnie wrzuć je do zupy. Dodaj też kminek i listki laurowe. W oddzielnym garnku przez około 30 minut gotuj kiszoną kapustę. Gdy warzywa w zupie będą już miękkie, przełóż do nich kapustę i ponownie wszystko gotuj przez następne pół godziny. Pod koniec gotowania dodaj jeszcze zmiażdżony czosnek, sól, pieprz oraz szklankę soku z kapusty. Zamieszaj, i zupa jest już gotowa!
Tak przyrządzona zupa świetnie smakuje z pajdą świeżego chleba posmarowanego solidną warstwą smalcu ze skwarkami. Smacznego.