Zauważyłeś w doniczce pleśń i zastanawiasz się, skąd się tam wzięła? W okresie jesienno-zimowym ten „problem” zdarza się dość często. Dlaczego grzyb pojawia się w doniczce? Może np. w sklepie kupiłeś podłoże słabej jakości. Ale niekiedy przyczyną są niesprzyjające warunki, które panują w danym lokalu. Pleśń może pogarszać kondycję roślin, więc najlepiej działać od razu. Jakie kroki podjąć?
Dlaczego w doniczce powstaje pleśń?
Prawdopodobnie z powodu braku wentylacji w pokoju. Niekiedy jest efektem deficytu światła albo nadmiernej wilgotności. Najlepiej znaleźć dla rośliny inne miejsce w domu. Ważne, aby zneutralizować zarodniki pleśni. W pierwszej kolejności można jasny nalot usunąć mechanicznie. Potem wystarczy dokładnie wykarczować pleśń z doniczki. Jak tego dokonać?
Usuwanie pleśni z doniczki krok po kroku
Pozbycie się pleśni mechanicznie, to tylko połowa sukcesu. Powinieneś jeszcze wytępić wszystkie zarodniki. Z poniższą metodą zrobisz to raz-dwa!
Gdy zauważysz pleśń w doniczce, nie zwlekaj, tylko od razu podejmij odpowiednie działania. Pozbędziesz się jej przy pomocy fusów po kawie. Kluczowe, by były dokładnie wysuszone. Suchy odpad rozsyp po całym wierzchu gleby. Nie tylko ochroni ziemię przed pojawieniem się pleśni, ale i zregeneruje kwiat. A czy można użyć czegoś innego? Tak. Alternatywą dla kawowych fusów jest soda oczyszczona.
Patent na pleśń w doniczce. Wykorzystaj sodę oczyszczoną
Około 1,5 łyżeczki sody rozpuść w ostudzonej wodzie, a potem wszystko przelej do pojemnika z dozownikiem. Gotową miksturą możesz skrapiać obszary w doniczce, w których znajduje się grzyb. Jasny nalot zniknie bez śladu.