Ciasto Mrówkowiec robię w kilka minut. Wiem, że 1 blacha to za mało

ciasto z makiem
fot. screen Youtube / @Tsvetkova_Natalia

Mrówkowiec to proste ciasto ucierane, które może zrobić każdy. Wypiek z dodatkiem maku wygląda i smakuje obłędnie. Tworzą go podstawowe składniki, między innymi białka, olej, mąka i cukier. Zaskoczeniem może być tutaj jogurt naturalny, ale warto go dodać, gdyż nada ciastu delikatności. Ekstrakt migdałowy uperfumuje wypiek, więc każdy zje go z jeszcze większą przyjemnością. Sprawdź przepis.

REKLAMA

Mrówkowiec lubi dodatki. Te składniki wzbogacą ciasto

Nazwa Mrówkowiec nie jest przypadkowa i pochodzi od maku, który znajduje się w każdej porcji ciasta. W tym przepisie użyto aromatu migdałowego, bo on chyba najlepiej harmonizuje z makiem. Aby podkręcić migdałową nutę, warto wrzucić do ciasta trochę drobno pokrojonych lub zmielonych migdałów. Przydałby się jeszcze cytrusowy akcent. Otarta skórka z pomarańczy czy cytryny nada wypiekowi świeżości. Łyżkę skórki można zastąpić olejkiem spożywczym o cytrusowym zapachu.

Zauważ, że w tym deserze nie ma masła i margaryny, ale jest olej roślinny. Do ciasta najlepiej wybrać taki o neutralnym smaku np. ryżowy czy z pestek winogron.

REKLAMA

Przepis na ciasto Mrówkowiec

Lista składników:
1,5 szklanki mąki pszennej
4 jajka
1 łyżeczka ekstraktu migdałowego
pół szklanki oleju
200 g jogurtu naturalnego
3/4 szklanki cukru
czubata łyżeczka proszku do pieczenia
2/3 szklanki suchego maku

Do ozdoby:
2 łyżeczki cukru pudru
150 ml jogurtu greckiego
płatki migdałowe lub suchy mak

Przygotowanie:
Białka ubijamy, aż będą białe, wsypujemy cukier i łączymy na puszystą pianę. Dodajemy jogurt, olej i aromat migdałowy. Do masy przekładamy mak i przesianą mąkę z proszkiem, mieszamy, ale nie za długo.

REKLAMA

Blachę prostokątną wykładamy pergaminem i wlewamy przyrządzone ciasto, wygładzamy wierzch i wstawiamy do piekarnika nagrzanego do temp. 180°C. Pieczemy przez 50 minut, a po tym czasie odstawiamy do lekkiego przestudzenia, wyciągamy z blaszki i dobrze studzimy.

Jogurtu grecki słodzimy cukrem pudrem i nanosimy go na ciasto, rozprowadzając po całej powierzchni. Możemy ozdobić wypiek wg własnych upodobań, niekoniecznie jogurtowym kremem. Sprawdzi się też klasyczny lukier, a nawet sam cukier puder. Masę można przygotować ze słodkiego serka homogenizowanego, a wierzch obsypać płatkami migdałowymi.