Mecz Polska-Holandia. Telewizja zaatakowana przez hakerów

Atak hakerski w czasie meczu Polska-Holandia
Creative Commons Attribution 2.0

TVP Info poinformowało niedzielnym popołudniem o ataku hakerskim na zasoby telewizji. Hakerzy zaatakowali ok. godziny 15:00 – dokładnie wtedy, gdy rozpoczynał się mecz Euro 2024 Polska-Holandia. Z powodu cyberataku widzowie nie mogli obejrzeć początku meczu w Internecie. Usługę szybko przywrócono.

W niedzielę, 16 czerwca, ok. godziny 15:00 – tj. w pobliżu godziny rozpoczęcia meczu Polska-Holandia – Telewizja Polska padła ofiarą ataku hakerskiego. Według komunikatu TVP Info ataku dokonano z polskich adresów IP.

„Około godziny 15:00 Telewizja Polska odnotowała atak DDOS przeprowadzony z adresów IP zlokalizowanych na terenie Polski. Po niecałej minucie zaczęliśmy działania przy współpracy z operatorami krajowymi, które doprowadziły do mitygacji ataku. Służby IT przywróciły usługi” – podało TVP Info w niedzielę na swoim profilu w serwisie X.

O ataku hakerskim informował także na swoim profilu w serwisie X dyrektor TVP Sport Jakub Kwiatkowski.

„Ze swojej strony mogę przeprosić wszystkich kibiców, którzy stracili możliwość śledzenia początku transmisji w Internecie” – przekazał prezes Kwiatkowski.

Mecz Polska-Holandia. Część widzów nie mogła oglądać transmisji! Doszło do ataku hakerskiego

Z dużą dozą prawdopodobieństwa można przypuszczać, że atak na Telewizję Polską w tym konkretnym momencie nie był przypadkowy. Do cyberataku DDoS doszło ok. godziny 15:00. O tej godzinie rozpoczynało się hitowe spotkanie otwarcia „polskiej grupy” na Euro 2024 w Niemczech.

Polacy zagrali z Holendrami w Hamburgu. Niestety, Biało-Czerwonym nie udało się uzyskać satysfakcjonującego wyniku, pomimo interesującego przebiegu spotkania. Pierwszego gola dla Polaków strzelił Adam Buksa w 16. minucie meczu. Niestety Biało-Czerwonym nie udało się „dowieźć” wyniku do końca I. połowy, ani także do zakończenia meczu. Już w 29. minucie wynik wyrównał Cody Gakpo. Gwóźdź do trumny polskiej reprezentacji w tym spotkaniu wbił Wout Weghorst, który strzelił na 2 do 1 w 83. minucie meczu. W spotkaniu nie padł już później żaden gol.

Polska zmierzy się w następnych spotkaniach z Austrią i Francją. Biało-Czerwoni nadal mają szansę na awans do części pucharowej turnieju.