Barszcz czerwony jest królem wigilijnego stołu. Niektórzy czekają na niego cały rok. Smak i apetyczna rubinowa barwa to jego atrybuty. A jak nadać tej potrawie piękny, wyrazisty odcień? Nic trudnego. Pomoże tutaj 1 produkt.
Barszczem czerwonym będą raczyć się miliony Polaków podczas uroczystej kolacji wigilijnej. Idealna zupa ma być esencjonalna i pachnąca, a jej kolor – bordowy. Bulion o intensywnym odcieniu wygląda zjawiskowo na talerzu. Aż ślinka cieknie na jego widok.
Sposób na upajający rubinowy kolor barszczu
Wigilijną zupę gotuj na niezbyt dużych burakach. Po przepołowieniu powinny mieć ostrą czerwoną barwę. Barszcz przyrządza się z warzyw surowych bądź pieczonych, które należy gotować. Danie można również stworzyć z zakwasu buraczanego – kluczowe, by surowca było dużo. Tylko wtedy zupa nabierze pożądanego koloru. Ale, gdy będzie się gotowała zbyt długo lub na mocnym gazie, to bulion może utracić ładny kolor. W takiej sytuacji warto podczas obróbki cieplnej dolać trochę soku z czarnej porzeczki. Dzięki temu barszczyk będzie wyróżniać się wykwintną barwą i cudownym smakiem. Poza tym w soku znajdują się witaminy, składniki mineralne i błonnik pokarmowy, więc danie będzie wartościowsze.
Przepis na apetyczny barszcz czerwony z dodatkiem soku z czarnej porzeczki
Składniki:
2 litry barszczu czerwonego
2 suszone grzyby
200 ml soku z czarnej porzeczki
2 liście laurowe
3 goździki
1 ząbek czosnku
pół łyżeczki majeranku
pieprz i sól
3 ziarna ziela angielskiego
Opis przygotowania:
Wlej barszcz do garnka i podgrzej go, ale nie zagotowuj. Wrzuć grzyby, przyprawy i dopraw solą, a potem odstaw na ok. 3 godziny. W tym czasie zupa nabierze „siły”. Po tym czasie przecedź wywar przez gęste sitko, znów podgrzej i dodaj sok z czarnej porzeczki (na każdy litr barszczu przeznacz 100 ml soku). Jeśli zupa wyjdzie mało kwaśna, to dodaj trochę więcej soku. Wigilijny barszcz czerwony podawaj z uszkami lub pasztecikami. Smacznego.