Sondaż. PiS czy PO? Jest nowy lider poparcia! Trzy partie tracą

Sejm. Sondaż poparcia partii politycznych marzec 2024
fot. Kpalion
Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0

Jak prezentuje się poparcie dla partii politycznych po 5 miesiącach od wyborów parlamentarnych? Na początku tego roku wydawało się, że dla Prawa i Sprawiedliwości nie ma już ratunku, a po „wygranych”, ale de facto przegranych, wyborach, partia Jarosława Kaczyńskiego będzie tylko tracić. Najnowsze sondaże wskazują tymczasem zmianę lidera, a PiS znów wyprzedza Koalicję Obywatelską.

REKLAMA

Niedawno pisaliśmy o wynikach sondażu samorządowego, w którym Polacy odpowiadali na pytanie, na reprezentanta jakie formacji najchętniej zagłosują w wyborach lokalnych. W tamtym badaniu również rzucił się w oczy powrót PiS-u na pierwsze miejsce. Choć nieznacznie, partia Jarosława Kaczyńskiego górowała nad głównym konkurentem, czyli Koalicją Obywatelską.

Podobne wyniki przedstawia sondaż Instytutu Badań Pollster dla „Super Expressu”, w którym również widać korzystną dla poprzedniej ekipy rządzącej zmianę trendu. Miesiąc temu – w lutym – w sondażu tej samej pracowni liderem zestawienia było KO z poparciem o dwa punkty wyższym, niż PiS.

REKLAMA

Najnowszy sondaż! PiS znów na pierwszym miejscu przed KO. Traci Trzecia Droga i Lewica, a zyskuje Konfederacja

W badaniu z marca to PiS wyprzedza Koalicję Obywatelską. Partię Jarosława Kaczyńskiego popiera 32 proc. respondentów, a formację Donalda Tuska – 31 proc. badanych.

Sondaż wskazuje również na spadek poparcia dla Trzeciej Drogi, czyli koalicji Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysława Kosiniaka-Kamysza i Polski 2050 Szymona Hołowni. Ugrupowanie otrzymało poparcie 13,5 proc. odnotowując spadek względem poprzedniego badania o 1 pkt proc.

REKLAMA

O 1 pkt proc. słabnie także Lewica, na którą chce oddać głos 9 proc. respondentów.

Na popularności zyskuje natomiast Konfederacja, którą w zeszłym miesiącu popierało 8,77 proc. badanych, a w tym już 9,88 proc. respondentów.

REKLAMA

Badanie zostało przeprowadzone przez Instytut Badań Pollster w dniach 16-17 marca 2024 roku, metodą CAWI, na grupie 1072 dorosłych obywateli Polski.

Podziel się: