Głowa wilka plejstoceńskiego pochodząca z czasów epoki lodowcowej, została odkryta na brzegu rzeki Tirekhtyakh w północnej Jakucji na Syberii. Natknęli się na nią w wiecznej zmarzlinie poszukiwacze kłów mamucich. To pierwsze tego typu znalezisko w historii.

Głowa przetrwała w znakomitym stanie, zachowały się futro, kły i mózg. I choć szczątki zostały odkryte w zeszłym roku, to dopiero teraz poinformowano o tym szczegółowo opinię publiczną w Tokio podczas otwarcia wystawy poświęconej mamutom i innym zwierzętom prehistorycznym.

Wiadomo, że Japończycy przeprowadzili badania tomograficzne głowy w celu zmapowania mięśni i tkanek.

– Chcemy odpowiedzieć na pytanie, czy te wilki zniknęły lub przekształciły się w nowoczesne wilki i jak bardzo są spokrewnione z współczesnymi wilkami – powiedział brytyjskiemu dziennikowi „The Telegraph” Albert Protopopow, szef badań nad mamutami w Jakuckiej Akademii Nauk. – To ważne znalezisko z naukowego punktu widzenia, ponieważ wilki w plejstocenie były bardzo rozproszone, tak jak lwy jaskiniowe. Było dużo wilków, ale niewiele o nich wiemy – podkreślił.

Ponadto naukowcy podczas badań będą chcieli ustalić, w jaki sposób głowa została oddzielona od ciała zwierzęcia. Najbardziej prawdopodobne jest to, że to lód odciął głowę zwierzęciu. Niewykluczona jest jednak teoria., że zrobił to człowiek. Gdyby ta wersja się potwierdziła, mielibyśmy do czynienia z prawdziwą sensacją, gdyż dziś uważa się, że ludzie w rejon Jakucji dotarli dopiero kilkanaście tysięcy lat później.

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę