Fot.Twitter.com/Straz_Graniczna

Konflikt na granicy polsko-białoruskiej trwa już od kilkunastu tygodni. Praktycznie każdego dnia nadchodzą kolejne informacje, zgodnie z którymi dochodzi do kolejnych groźnych sytuacji. Komisja Europejska może wspomóc w walce z nielegalnymi migrantami.

Jak wynika z informacji uzyskanych przez brukselską korespondentkę Polskiego Radia Beatę Płomecką Komisja Europejska przeznaczy 25 milionów euro na ochronę granicy z Białorusią w unijnym budżecie na 2022 rok.

Obecnie na terenach przygranicznych przebywają tysiące sprowadzonych przez białoruski reżim migrantów. Unia Europejska oskarża kraj ze stolicą w Mińsku o celowe sprowadzanie tych osób w celu nielegalnego przemycania ich na zachód.

Niewykluczone, że takie postępowanie Białorusi w najbliższym czasie spotkania się z sankcjami. W związku z eskalacją konfliktu w Brukseli trwają rozmowy na temat nałożenia na kraj kolejnych kar.

Podczas czwartkowego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ jej europejscy członkowie (poza Rosją) i USA potępiły postępowanie Białorusi w związku z kryzysem na granicy z Polską i „za instrumentalne traktowanie istot ludzkich, wiodące do zdestabilizowania zewnętrznej granicy UE”.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę