500 plus na wnuka? W przekazie medialnym z reguły pojawiają się informacje o tym, iż 500 plus jest programem wsparcia rodziców, posiadających jedno lub więcej dzieci. Przy okazji zbliżającego się terminu składania wniosków o wypłatę pieniędzy w ramach programu „Rodzina 500+” warto przypomnieć, że o świadczenie mogą ubiegać się również dziadkowie! Staje się tak, kiedy stają się oni rodziną zastępczą dla swoich wnuków – donosi „Fakt”.
Program 500 Plus pozostaje w mocy bez zmian – choć w mediach trwają już spekulacje, czy rząd jeszcze przed wyborami nie skusi się, na rewaloryzowanie świadczenia, które od początku swojego wdrożenia horrendalnie straciło na sile nabywczej. Mówił o tym nawet sam pomysłodawca 500 plus. Pisaliśmy o tym w poniższym artykule:
POWIĄZANE: Pomysłodawca 500+ krytykuje rząd. Zamiast 500 będzie 1000, ale tylko dla pracujących?
1 lutego rodzice będą mogli złożyć nowe wnioski o wypłatę świadczenia – aby mogli je otrzymywać przez kolejny rok, gdyż nowy okres świadczeniowych zaczyna się już od 1 czerwca i potrwa aż do 31 maja 2024 roku. Należy podkreślić, że wniosek o 500+ bardzo często nie składają jedynie rodzice dzieci, ale także prawni opiekunowie, nie będący biologicznymi rodzicami.
500 plus na wnuka. Czy dziadkowie mogą ubiegać się o wypłatę świadczenia, jeśli są prawnymi opiekunami wnuków?
Mogą to być np. dziadkowie, którzy opiekują się swoimi wnukami w ramach rodziny zastępczej. Dlatego też można powiedzieć, że 500 plus nie musi być świadczeniem „na dziecko”, ale także „na wnuczka”!
Jak tłumaczy „Fakt” – aby otrzymać 500 plus „na wnuka” dziadkowie musza złożyć wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o wypłatę świadczenia. Taki wniosek można złożyć jedynie przez portal PUE ZUS. Dziadkowie, a jednocześnie prawni opiekunowie dziecka, wypełniają formularz SW-O.
Przed rozpoczęciem składania wniosku należy sprawić, czy posiadamy konto w PUE ZUS, gdyż jest to niezbędne do starania się o 500 plus.
„Profil na portalu PUE ZUS można założyć samodzielnie przez internet lub przy pomocy pracowników ZUS. Osoba posiadająca profil PUE, po zalogowaniu, może wypełnić i wysłać wniosek” – czytamy w „Fakcie”.