REKLAMA

Jarosław Kaczyński. 500 plus zamieni się w 700 plus? Rewaloryzacja nieplanowana, ale możliwa
fot. Flickr

Ustawa budżetowa na 2023 rok uchwalona! Rząd nie zamierza ciąć wydatków nawet w obliczu kryzysu i wysokiej inflacji. Oznacza to, że 500 plus oraz inne programu socjalne Prawa i Sprawiedliwości pozostaną na swoim miejscu. Co więcej! W ustawie budżetowej przewidziano także dodatki dla mundurowych oraz rekordową rewaloryzację emerytur. Nie trzeba wspominać, że bardzo mocno wzrosną wydatki na obronność Polski. W nadchodzącym roku budżet będzie rekordowy – rząd wyda 673 mld z kasy, zasilanej przez podatników.

REKLAMA

Jak wspomnieliśmy, programy socjalne pozostają na swoim miejscu, co nie oznacza, że w obecnej formie! Już od miesięcy pojawiają się informacje o tym, że 500 plus nie jest warte już tyle samo, ile było warte w momencie jego wprowadzania. Z pewnością istnieją różne szacunki, ale uważa się, że siła nabywcza rządowego programu socjalnego spadła aż o 40 proc.! Czy rząd zdecyduje się przed wyborami na podniesienie założonej kwoty 500 plus?

Potrzebę rewaloryzacji programu podkreślił już w maju poseł PiS Piotr Lisiecki. „Nie zaprzeczam, ale też nie potwierdzam, że przedstawimy propozycje ws. waloryzacji 500 plus. Dziś wartość tych pieniędzy jest mniejsza niż kilka lat temu. Wydaje się, że 500 plus należałoby zrewaloryzować na poziomie 40 proc.” – brzmiała wówczas wypowiedź Lisieckiego, przytoczona przez „Fakt”.

REKLAMA

700 plus zamiast 500 plus? Raczej nie, ale… wybory zbliżają się wielkimi krokami

Rewaloryzacja na poziomie 40 proc. oznaczałaby, że z 500 plus zrobiłoby się „700 plus”. Jak donosi „Fakt” – resort rodziny podkreśla, że nie ma planów podniesienia kwoty świadczenia. Minister rodziny Marlena Maląg w rozmowie z portalem zdradziła, że zamiast pieniędzy resort skupi się na uelastycznieniu pracy oraz ułatwieniu łączenia obowiązków zawodowych z życiem rodzinnym.

Podwyżki 500 plus najwyraźniej nie przewidziano również w budżecie na 2023 rok – nie zmieniła się kwota wydatków dla tej pozycji. Podobnie jak w tym roku, rząd zamierza przeznaczyć na 500 plus 40 mld złotych. Gdyby świadczenie zostało podniesione o 100 złotych albo o 200 zł, rząd musiałby znaleźć dodatkowe 8 albo 16 mld złotych!

REKLAMA

Pamiętajmy jednak, że przyszły rok jest rokiem wyborczym! Sam prezes PiS w czasie spotkania z wyborcami na Mazowszu stwierdził, że na razie nie ma planów rewaloryzacji 500 plus… choć nie jest to wykluczone!

„W tej chwili, w tym momencie kryzysu, to chcę uczciwie powiedzieć, że takich planów nie ma” – przyznał Kaczyński. „Co nie oznacza, że w bardzo krótkim czasie to się nie zmieni” – dodał szybko prezes PiS, cytowany przez „Fakt”.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę


REKLAMA