800 plus już nie dla wszystkich! Dziecko będzie musiało spełnić obowiązek

Zmiany w 800 plus
fot. Pixabay

Do tej pory świadczenie 800 plus (a wcześniej 500 plus) otrzymywali wszyscy rodzice w Polsce, niezależnie od osiąganego dochodu oraz innych kryteriów. To ma się jednak wkrótce zmienić. Program ma wykluczać wielu dotychczasowych beneficjentów, którzy nie spełnią nowych wymagań. Warunek otrzymania 800 plus oraz 300 plus na wyprawkę szkolną z programu „Dobry Start” będzie dotyczył edukacji dzieci.

REKLAMA

Program 500 plus, a teraz już 800 plus, jest powszechny i bezwarunkowy. Jedynym kryterium, które warunkuje regularne otrzymywanie świadczenia, jest posiadanie dziecka. Tak jest teraz, ale w przyszłości ma się to zmienić, a program 800 plus zostanie obwarowany pierwszymi warunkami.

Już w 2025 roku wypłata 800 plus będzie związana ze spełnieniem obowiązku szkolnego. Oznacza to, ze rodzice dzieci, którzy nie poślą swoich pociech do przedszkoli i szkół nie otrzymają 800 plus! Nie będą mieli prawa także do świadczenia z programu „Dobry Start”, czyli dofinansowania wyprawki szkolnej w wysokości 300 złotych.

Projekt wkrótce będzie rozpatrywany na posiedzeniu Komitetu Stałego Rady Ministrów – donosi „Super Express”.

REKLAMA

Zmiany w programie 800 plus. Świadczenia nie otrzymają Ukraińcy, których dzieci nie uczęszczają do polskich szkół

800 plus mają zostać pozbawieni także niektórzy Ukraińcy, którzy mieszkają w Polsce wraz ze swoimi dziećmi. Do tej pory program przysługiwał wszystkim ukraińskim dzieciom, które zamieszkują terytorium Rzeczypospolitej. Od 2025 roku świadczenie otrzymają tylko ci ukraińscy rodzice, którzy realizują w polskiej placówce obowiązek przygotowania przedszkolnego lub obowiązek nauki, chyba że małoletni jest w wieku, w którym go one nie obejmują albo że zostały w stosunku do niego odroczone.

Z udziału w programie zostaną wykluczeni także ci Ukraińcy, których dzieci mieszkają na terenie Polski, ale uczą się zdalnie w ukraińskiej szkole – wyjaśnił dla Dziennika Gazety Prawnej Robert Kamionowski, radca prawny z Peter Nielsen & Partners Law Office.

Zmiany wejdą w życie najprawdopodobniej w okresie świadczeniowym, który rozpocznie się 1 czerwca 2025 roku. W okresie świadczeniowym rozpoczynającym się od 1 czerwca bieżącego roku będą stosowane dotychczasowe przepisy.

REKLAMA

Podziel się: