800 plus nie dla wszystkich. Sporo rodziców wciąż nie dostało wyższej kwoty

Kto nie dostanie 800 plus?
fot. Pixabay

Na początku roku w życie weszła ustawa, która podwyższa świadczenie 500 plus do kwoty 800 zł. Jak zapowiedział rząd, rodzice już w styczniu powinni otrzymać więcej pieniędzy. „Fakt” przekazał, że nie wszyscy otrzymali wyższą kwotę.

REKLAMA

„Fakt” przytoczył komentarze rodziców z jednego z forów, którzy narzekali na ich zdaniem niedostatecznie wysokie wysokości świadczeń. Niektórzy zastanawiali się, czy w tym celu należy wypełnić i złożyć nowy, dodatkowy wniosek.

Tabloid postanowił więc dowiedzieć się u źródła, jakie są przyczyny zawirowań związanych z wypłatą świadczenia wychowawczego. – Niższe świadczenie wypłacane jest, gdy urząd prowadzi postępowanie wyjaśniające – przekazało biuro prasowe ZUS.

REKLAMA

Taka sytuacja ma miejsce w chwili, gdy rodzin po raz drugi złoży wniosek na to samo dziecko lub w sytuacji, gdy wnioski o świadczenie na to samo dziecko złożą rodzice będący np. w trakcie sprawy rozwodowej.

„Fakt” wyjaśnił, że ZUS w takiej sytuacji musi szczegółowo wyjaśnić, kto powinien otrzymać wypłatę świadczenia. Przekazanie na konto kwoty 500 zł, a nie 800 zł ma być zatem „działaniem zgodnym z prawem”.

REKLAMA