9-latek z Nowego Sącza otrzymał nagrodę od komendanta. Pomógł złapać oszustów
fot. Policja

9-letni Jakub z Nowego Sącza otrzymał nagrodę od komendanta nowosądeckiej policji. Dzięki chłopcu udało się udaremnić próbę oszustwa na 98-letniej seniorce. Oszuści chcieli wyłudzić pieniądze nowatorską wariacją metody „na policjanta”. Seniorka na szczęście popadła w wątpliwości i postanowiła zapytać swoich krewnych o poradę. W akcji pomógł 9-latke, który udostępnił starszej kobiecie swój telefon.

Komendant policji w Nowym Sączu insp. dr Krzysztof Dymura spotkał się z 9-letnim Jakubem oraz jego ojcem, aby wręczyć mu w imieniu lokalnej policji symboliczny upominek oraz uścisnąć dłoń młodocianego bohatera, który pomógł w ujęciu oszusta, który próbował okraść 98-letnią seniorkę.

O sprawie informował wcześniej „Fakt”. Tuż przed świętami Bożego Narodzenia – 20 grudnia 2022 roku – do 98-latki zadzwonił mężczyzna, podający się za policjanta. Po chwili, na telefon stacjonarny zadzwonił drugi mężczyzna, który twierdził, że jest prokuratorem. „Prokurator” ostrzegł seniorkę, że skontaktuje się z nią mężczyzna, podszywający się za policjanta, aby ją okraść. Zażądał 8000 złotych „za ochronę” przed oszustem. W rzeczywistości obaj mężczyźni byli oszustami.

9-letni bohater przyczynił się do udaremnienia oszustwa na 98-letniej emerytce. Jakub otrzymał nagrodę od komendanta

98-letniej kobiecie cała sprawa wydała się podejrzana. Przytomnie postanowiła poradzić się swoich krewnych i zapytać, co sądzą o tej sytuacji. Nie miała jednak trzeciego telefonu. Kazała więc czekać oszustom na linii, a sama wymknęła się z mieszkania i poszła do sąsiadów. To właśnie 9-letni Jakub udzielił pomocy seniorce. Wykręcił numer do jej krewnych i zadzwonił. Rodzina od razu zorientowała się, że ktoś chce oszukać ich starszą krewną. Ruszyli na miejsce.

W międzyczasie przed mieszkaniem starszej kobiety pojawił się wspomniany „policjant”, z którym 98-latka rozmawiała aż do pojawienia się tam krewniaków, którzy spacyfikowali oszusta! Został on następnie aresztowany przez nowosądecką policję. Obecnie przebywa w 3-miesięcznym, tymczasowym areszcie. Grozi mu 8 lat więzienia.

„Serdecznie dziękuję Ci za wzorową postawę i pomoc, której udzieliłeś 98-letniej mieszkance Nowego Sącza. Dzięki temu oszust, który chciał wyłudzić pieniądze od seniorki, został zatrzymany przez funkcjonariuszy, a starsza pani uchroniła swoje oszczędności. Twoja postawa jest godna naśladowania” – powiedział 9-latkowi komendant policji z Nowego Sącza.

Udostępnij:

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę