Zapomnij o klasycznych gołąbkach nadziewanych mięsem mielonym i ryżem. Gołąbki w tej wegetariańskiej odsłonie oczarują smakiem nawet najwierniejszego fana mięsnych dań. Farsz na bazie kaszy i grzybów nie ma sobie równych. Poznaj przepis na gołąbki w bezmięsnym wydaniu.
Jarskie gołąbki z farszem z kaszy gryczanej i grzybów podamy z aksamitnym, gęstym pieczarkowym sosem. Słynna potrawa w nowej wersji to rewelacyjny pomysł na obiad dla wszystkich domowników.
Grzyby przed dodaniem do nadzienia wcześniej namocz i ugotuj. Odrobinę wody dodaj do farszu, aby podrasować jego smak i nawilżyć masę. Pozostałą wodę wlej do garnka, w którym będą się gotowały poskładane gołąbki.
Kapustę sparz tradycyjnie lub użyj w tym celu kuchenki mikrofalowej. Z główki wyjmij głąba i wstaw ją do urządzenia na około 7-9 minut, włączając najwyższą moc. Liście będą miękkie i elastyczne. Mikrofalówka to znacznie lepszy i szybszy sposób niż gotowanie w garnku z wodą.
Przepis na gołąbki z kaszą gryczaną i grzybami
Składniki:
woreczek kaszy gryczanej
główka kapusty białej
200 g pieczarek
2 ząbki czosnku
garść suszonych grzybów
cebula
pół pęczka natki pietruszki
2 łyżki bułki tartej
masło klarowane
Na sos pieczarkowy:
średnia cebula
300 g pieczarek
natka pietruszki
jasny sos sojowy do smaku
2 łyżki masła klarowanego
pół szklanki śmietanki 30%
suszony tymianek
pieprz, sól
Przygotowanie:
Najpierw suszone grzyby zalewamy chłodną wodą i odstawiamy na całą noc. Na następny dzień gotujemy je 45-50 minut, a wodę z moczenia zachowujemy. Wierzchnie twarde liście kapusty odkładamy, a całą główkę sparzamy w garnku z wodą lub w mikrofali.
Kaszę gotujemy według wskazówek na opakowaniu. Kroimy drobno czosnek, cebulę, pieczarki i namoczone grzyby. Na maśle podsmażamy cebulę, a po chwili przekładamy do niej pieczarki i posypujemy oba składniki pieprzem oraz solą, smażymy parę minut. Dodajemy łyżkę masła, suszone grzyby, czosnek i smażymy jeszcze przez moment.
Doprawiamy farsz odrobiną tymianku, wrzucamy pokrojoną natkę pietruszki i smażymy przez 2-3 minuty. Do składników na patelni przekładamy kaszę, przesmażamy wszystko, dolewamy trochę wody po grzybach (pozostałą porcję zużyjemy do gotowania gołąbków) i odstawiamy. Nadzienie doprawiamy solą i pieprzem wg uznania, a następnie kładziemy je na miękkich liściach kapusty, po czym zawijamy.
Dno dużego garnka wykładamy zewnętrznymi liśćmi kapusty i umieszczamy gołąbki. Wszystko podlewamy wodą i płynem z suszonych grzybów, przykrywamy i gotujemy około 60 minut na małej mocy ognia.
W międzyczasie robimy sos: siekamy cebulę, a grzyby drobno kroimy. Cebulę szklimy na maśle, dorzucamy pieczarki, posypujemy pieprzem, solą i smażymy kilka minut. Dodajemy posiekaną natkę pietruszki i suszony tymianek, smażymy krótko na małym gazie. Dolewamy śmietankę, mieszamy i gotujemy sos, aż zgęstnieje i stanie się kremowy. Doprawiamy go do smaku pieprzem i sosem sojowym. Takim sosem polewamy gołąbki. Smacznego.
Przeczytaj także: Pyzy klasztorne zasługują na miano najlepszych. Sekret tkwi w cieście