Na kogo chcieliby głosować Polacy, gdyby wybory odbyły się teraz? Najnowszy sondaż pracowni Social Changes wskazuje, że lider jest niezmienny – pozostaje nim Prawo i Sprawiedliwość. Druga jest tradycyjnie Platforma Obywatelska. Zmiany zachodzą jednak niżej – o podium zestawienia biją się obecnie aż trzy ugrupowania, w tym jedna koalicja, złożona z dwóch partii.
Jeśli wybory odbyłyby się w najbliższej przyszłości, wygrałoby je Prawo i Sprawiedliwość – wskazuje najnowszy sondaż Social Changes. Należy przy tym zaznaczyć, że w porównaniu do poprzedniego badanie tej samej pracowni partia rządząca odniosła wynik słabszy. Na drugim miejscu uplasowała się Platforma Obywatelska, osiągając wynik niespełna 30 proc. poparcia. Oprócz tych dwóch liderów, do Sejmu weszłyby jeszcze 4 partie!
Na trzecim pudle podium znalazła się Lewica, a tuż za nią Konfederacja. To kolejny sondaż, który wskazuje na umacnianie się poparcia Konfederacji.
W porównaniu do ostatniego badania Social Changes, PiS straciło 2 pkt. proc. poparcia. Partia rządząca może liczyć na 37 proc. głosów wyborców. Na drugim miejscu – choć daleko poza pułapem PiS – znalazło się PO z wynikiem 28 proc. poparcia. W przypadku Platformy Obywatelskiej nie ma różnicy pomiędzy ostatnim a najnowszym sondażem.
Sondaż Social Changes: Lewica na podium, Konfederacja rośnie w siłę
W ostatnim sondażu Social Changes Lewica zdobyła 10 proc. poparcia respondentów. W omawianym, osiągnęła wynik identyczny. Po piętach depcze jej Konfederacja z wynikiem 9 proc. W tym wypadku nastąpiły zmiany na plus – w stosunku do poprzedniego sondażu Konfederację zamierza poprzeć o 2 pkt. proc. więcej badanych!
Do Sejmu weszłyby jeszcze dwie partie – Polska 2050 Szymona Hołowni oraz Polskie Stronnictwo Ludowe Władysława Kosiniaka-Kamysza. Głosowanie na to pierwsze ugrupowanie zadeklarowało 7 proc. badanych. Na PSL oddać głos chce 5 proc. respondentów. Zarówno w przypadku Polski 2050, jak i PSL, poparcie nie uległo zmianie w stosunku do ostatniego sondażu. Należy podkreślić, że obie partie ogłosiły niedawno start w wyborach parlamentarnych ze wspólnej listy. Ich poparcia nie należy sumować, ale może być ono większe w wyniku zawarcia koalicji.
Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) w dniach od 21 do 24 kwietnia 2023 roku, na panelu internetowym, na ogólnopolskiej, reprezentatywnej (pod względem: płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania) próbie Polaków. W badaniu wzięło udział N=1048 osób.