REKLAMA
ShareInfo.plPoradyPielęgnacja kalanchoe. Dzięki tym radom obsypie się ślicznymi kwiatami

Pielęgnacja kalanchoe. Dzięki tym radom obsypie się ślicznymi kwiatami

kalanchoe
fot. screen Youtube / Zielony Świat Agi

Kalanchoe znana także pod nazwą żyworódka, to roślina zaliczana do sukulentów. Ma liście zebrane w kwiatostany i ozdobne wielobarwne kwiaty. Nie jest zbyt wymagająca, ale warto o nią odpowiednio zadbać. Co zrobić, by kalanchoe zakwitła?

REKLAMA

Wśród wielu odmian kalanchoe, tą najpowszechniejszą jest Kalanchoe blossfeldiana. To gatunek o mięsistych liściach, który nie ma niezbyt dużych potrzeb. Może występować w różnych kolorach: białym, żółtym, różowym, pomarańczowym i czerwonym. W naszym kraju kalanchoe kwitnie w porze zimowej (listopad-luty).

Pielęgnacja kalanchoe

Jeśli chodzi o pielęgnację kalanchoe, to nie powinna sprawiać problemów nawet początkującym hodowcom. Jednak warto wiedzieć, że roślinę łatwiej odratować w sytuacji przesuszenia niż przelania. Preferuje żyzną glebę wzbogaconą o składniki mineralne. Lubi ziemię próchniczą i dobrze przepuszczalną, najlepiej o odczynie pH 6-6,5.

Sukulent obficie rozwija się na stanowisku jasnym. Za sprawą promieni słonecznych jego liście nabierają wyrazistszego, ciemnozielonego koloru. Roślinę należy przycinać po fazie kwitnienia. Pędy można skracać nawet o 50%. Aby egzemplarz rozrósł się i był bujny, warto uszczykiwać nowe pędy.

Optymalna temperatura dla kalanchoe wynosi 12-15°C (latem nawet 27°C). Po przekwitnięciu i przycięciu, sadzonka przechodzi w stan spoczynku. Wskazane jest, aby każdego roku na wiosnę przesadzać ją do trochę większej doniczki.

Podlewanie kalanchoe

Nawadnia się ją dopiero wtedy, gdy ziemia podeschnie. Zimą należy ograniczyć podlewanie. W grubych liściach roślina kumuluje wodę, więc istnieje duża szansa, że przetrwa okres suszy. Najlepiej podlewać ją raz na tydzień. Nie wolno dopuścić do przelania, bo wtedy istnieje duże ryzyko, że kalanchoe zgnije albo zaatakuje ją mączniak. Wówczas należy usunąć porażone fragmenty.

Nawożenie kalanchoe

Należy ją dokarmiać przy pomocy specjalistycznej odżywki do sukulentów. Najlepiej zasilić sadzonkę od maja do sierpnia – około dwa razy w miesiącu.

Kalanchoe nie chce kwitnąć. Dlaczego tak się dzieje?

Główną przyczyną może być niewłaściwy okres w roku. Kalanchoe to „kwiat krótkiego dnia”. Jesień i zima to czas, kiedy dni w naszej strefie geograficznej są na tyle krótkie, że roślina nie kwitnie. Nie pomoże nawet sztuczne oświetlenie w pokojach. Jednym z najlepszych rozwiązań jest postawienie jej na parapecie okna i zasłonięcie zasłony. Można też przenieść egzemplarz w ciemne miejsce. Tam warto ją potrzymać przez 1-1,5 miesiąca. Po upływie tego czasu kalanchoe będzie kwitła jak szalona.

Warto dodać, że sukulent może „zatrzymać się w rozwoju” także w wyniku błędów w pielęgnacji – tutaj chodzi głównie o nieumiejętne podlewanie.

Czytaj też: Pelargonie będą bujne jak nigdy. Tania i najlepsza odżywka



REKLAMA
REKLAMA
ZOBACZ TAKŻE
Justyna
Absolwentka Dietetyki, a obecnie redaktorka w serwisie ShareInfo.pl. Prywatnie miłośniczka zdrowej kuchni i aktywnego trybu życia. Uwielbiam odkrywać tajniki gotowania, interesuje się zwierzętami, ziołolecznictwem i ogrodnictwem. Na swojej działce uprawiam różne gatunki warzyw i owoców. Tworzenie artykułów z różnych dziedzin to moje hobby i z chęcią się tym zajmuję.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google ←

REKLAMA