Koleusy mają piękne, barwne liście. Niestety, hodowcy mają z nimi czasami duży problem. Wszystko przez to, że przestają odpowiednio się rozwijać i marnieją w oczach. Jak je odratować?
Koleus blumego zwany również pokrzywką brazylijską należy do rodziny jasnowatych i zazwyczaj dekoruje nasze wnętrza. Przybył do Polski z tropikalnych obszarów Australii i Azji. Atrakcyjności nadają mu przede wszystkim liście. Jak należy go hodować?
W sklepach można kupić zwykle gatunki koleusa o barwie bordowej, jaskrawo-zielonej, fioletowej, różowej, a nawet pomarańczowej. Roślina ma szereg zastosowań i prezentuje się arcypięknie w połączeniu z np. pelargoniami.
Jak pielęgnować koleusa?
Roślina nie ma dużych potrzeb, jeśli chodzi o pielęgnację. Aby jednak bujnie się rozwijała, warto przyswoić sobie kilka fundamentalnych zasad.
Koleus preferuje stanowiska zacienione – słońce może poparzyć jego liście. Warto więc postawić sadzonkę nieopodal okna, ale nie na parapecie. Najlepiej sadzić roślinę na glebie lekko żyznej i przepuszczalnej, a na spodzie doniczki umieścić drenaż. Okaz lubi mieć stale wilgotne podłoże (nie sprzyja mu przesuszenie), w związku z tym latem trzeba nawadniać go co najmniej 2 razy dziennie. Systematyczne nawożenie wspomaga rozwój koleusa i sprawia, że ma intensywniejszy kolor. Najlepiej dokarmiać go przez cały sezon środkami zasobnymi w potas. Można rozmnożyć roślinę poprzez ukorzenianie pędów.
Jak ocalić koleusa?
Aby roślina należycie się rozwijała, trzeba o nią regularne dbać. Nie należy dopuścić do przesuszenia ziemi. Nie sprzyjają jej też stanowiska słoneczne. Kiedy kwiat z dnia na dzień wygląda coraz gorzej, to jak najszybciej zetnij inne zdrowe pędy i spróbuj je ukorzenić. A marniejącego koleusa przesadź do nowej ziemi – istnieje spora szansa, że się odrodzi.
Czytaj też: Ten składnik ożywi storczyka. Nowe pąki będą rosły w oczach