storczyki
fot. screen Youtube / MissOrchidGirl

Storczyki to piękne rośliny ozdobne, które są niestety bardzo wymagające. Zwykle bowiem sprawiają problemy w hodowli. Przekonaj się, jak przy pomocy domowej metody pobudzić je do życia.

Wystarczy 1 trik, aby storczyk w końcu zakwitł

Aby odżywić storczyka wcale nie musisz sięgać po sklepowe odżywki pełne chemii. Równie dobrze sprawdzi się domowy i w pełni ekologiczny produkt, którym jest skórka z cebuli. Zawiera dużo fosforu, wapnia, magnezu i potasu. Ma też moc antybakteryjną, antyoksydacyjną i antyseptyczną.

Jeśli chcesz przyrządzić cebulową odżywkę, najpierw zdejmij łupiny z kilku cebul, a potem dodaj do nich pół litra przegotowanej wody. Gdy mieszanka będzie się studzić, przygotuj w tym czasie wodę ryżową. 5 łyżek ryżu zalej 1 l wody w temp pokojowej. Następnie wodę z łusek cebuli połącz z wodą ryżową i starannie zamieszaj.

Ryż i łupiny cebuli to prawdziwa skarbnica witamin. Podaj ją orchidei, a zakwitnie błyskawicznie. Nacieraj jej liście taką mieszanką i gotowe. Dzięki temu wypędzisz owady i pleśń. Możesz także przelać nawóz do pojemnika z dozownikiem i skrapiać nim liście co najmniej 2 razy w miesiącu. Nie zapominaj też dolnych fragmentach liści, po których zwykle grasują pasożyty. Taką odżywką możesz także podlewać rośliny.

Jak ożywić storczyka?

O ile roślina pozostaje nieugięta, a odżywki nie przynoszą żadnych efektów, to wyjmij storczyka z doniczki i sprawdź jego korzenie. Gdy są zgniłe lub suche, to odetnij je, a resztę opłucz pod bieżącą wodą i wsadź do wysokiego dzbanka z wodą. Istotne jest, aby ulokować orchideę w miejscu jasnym na około trzy tygodnie. Po tym czasie roślina wypuści mnóstwo kwiatostanów i będzie można ją przesadzać.

Odżywka dla orchidei na bazie piwa

Piwo pobudza wzrost storczyka. 50 ml tego napoju wlej do szklanki i poczekaj, aż gaz zniknie. Potem wlej 200 ml wody i odstaw na kilka godzin, aby wszystko dokładnie się połączyło. Preparatu używaj raz w miesiącu do podlewania orchidei.

Czytaj też: Nawóz do pelargonii za 0 zł. Wzmocni kwiaty i wypędzi mszyce


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę