REKLAMA
ShareInfo.plPoradyUprawa dalii. Dzięki tym trikom szczelnie pokryje się pięknymi kwiatami

Uprawa dalii. Dzięki tym trikom szczelnie pokryje się pięknymi kwiatami

dalia (georginia)
fot. Pixabay

Dalie to śliczne i wielowymiarowe rośliny ogrodowe, które przybyły do Polski z Ameryki Południowej. Trzeba zapewnić im kilka specjalnych warunków – tylko wtedy będą zdrowo się rozwijać i rozkwitać. Podpowiadamy, jak dbać o dalie (georginie) i co zrobić, gdy nie chcą kwitnąć.

REKLAMA

Dalia (georginia) – charakterystyka
Dalie to rośliny należące do rodzaju astrowatych. Wywodzą się z Ameryki Środkowej, ale sprzyja im także Europejski klimat. Największym atutem georginii jest różnorodność barw jej kwiatów. Mogą mieć kolor biały, beżowy, różowy, pomarańczowy i czerwony (różne odcienie).

Poszczególne gatunki dalii (a jest ich około 2 tysiące) mają też niejednakowy rozmiar kwiatów. Różnice występują też pomiędzy płatkami – niemal każdy gatunek ma swoją wyjątkową formę: kolistą, rurkowatą czy rozwidloną. Najczęściej obsadza się tymi roślinami całe rabaty – różnorodność sprawia, że prezentują się zjawiskowo.

Georginia – wymagania
Roślina potrzebuje odpowiedniej ziemi, właściwego stanowiska oraz znacznego dostępu do światła słonecznego – to gwarancja jej dobrego rozwoju. Podłoże musi być żyzne i przepuszczalne. Georginiom do bujnego kwitnięcia przydatny jest nawóz – najlepiej sprawdzi się kompost, który można połączyć z glebą.

Georginia – pielęgnacja
Roślinę warto systematycznie podlewać, nie żałując przy tym wody, zwłaszcza podczas suszy. Jednak trzeba uważać, aby jej nie przelać, bo wtedy karpa znacznie gnić. Z uwagi na obfite kwitnienie, w fazie wzrostu (maj-lipiec) dalii trzeba dostarczyć fosfor i potas. Pokaźne kwiaty trzeba podpierać, żeby się nie złamały. Aby georginia dłużej kwitła, warto od czasu do czasu skubnąć pęd z główką i przycinać pędy, które już przekwitły.

Dalia ogrodowa – sadzenie
Gatunek jest wrażliwy na przymrozki i mrozy. W związku z tym należy dalię sadzić dopiero od połowy maja (najwcześniej). Zazwyczaj kwitnie w lipcu lub sierpniu, aż do października (o ile wcześniej nie będzie przymrozków). Istnieje jednak niezawodny patent, aby nieco udynamicznić zakwitanie tej rośliny – przez co będzie można podziwiać jej wygląd nawet 4 tygodnie dłużej.

Sposób na przyspieszenie kwitnienia dalii

Nie musisz wysadzać rośliny bezpośrednio do ogródka na jej ustawiczne miejsce. Możesz posadzić jej karpy w doniczce i trzymać je w domu. Dzięki temu bulwa uwolni pędy i liście, a podczas wysadzana do docelowej ziemi będzie już dość spora. Dzięki temu prędzej zacznie kwitnąć. Jeśli aura będzie dopisywała, to okres kwitnienia dalii przedłuży się nawet do 4-5 miesięcy.

Jak przygotować georginię do wysadzenia w ogródku? Najpierw bulwy wsadź do doniczki, a potem postaw ją na ciepłym, słonecznym parapecie i przykryj prześwitującą folią. Gdy Twoim oczom ukażą się pierwsze pędy, ściągnij osłonę. Podrośniętą dalię możesz wysadzać do gruntu po połowie maja.

Georginia nie kwitnie. Dlaczego tak się dzieje?

Georginia zaczyna kwitnąć w lipcu i tak zachwyca swym wyglądem, aż do pierwszych jesiennych przymrozków. Aby przedłużyć jej kwitnienie, należy pozbywać się przekwitniętych pędów. Jednak może się też zdarzyć, że roślina będzie rozrośnięta i szumnie ulistniona, a nie będzie chciała zakwitnąć. Powodem takiego stanu rzeczy są przeważnie fundamentalne błędy uprawowe i zbyt mała wiedza dotycząca potrzeb dalii.

Georginia nie kwitnie. Co może być przyczyną?

Ewentualną przyczyną braku kwitnienia u dalii może być zbyt mało nasłonecznione stanowisko. Roślina potrzebuje minimum kilku godzin pełnego słońca każdego dnia. Tylko wtedy będzie mogła kwitnąć. Inną przyczyną może być przedwczesny czas sadzenia – gatunek ten jest podatny na mróz, więc nawet przymrozki są dla niego groźne.

Także źle dobrany nawóz może zahamować kwitnienie rośliny. Jej potrzebny jest fosfor i potas. Gdy będzie dokarmiana azotem, to zaczną się rozkrzewiać tylko jej zielone fragmenty, natomiast rozwój kwiatów zostanie wstrzymany.

Georginia wymaga systematycznego ścinania kwiatów – tylko dzięki temu na pędach pokażą się następne główki.

Podobnie jest z nawadnianiem – roślinę trzeba podlewać z adekwatną częstotliwością. Brak wody sprawi, że liście zaczną więdnąć, a kwiaty – marnieć. Georginia nie gromadzi w sobie wody, a susza wpływa na nią bardzo źle.



Dalie to urodziwe rośliny, stanowiące wspaniałą ozdobę niejednego ogrodu. Ich największym atrybutem są bez wątpienia kwiaty – to dzięki nim są tak piękne. Do optymalnego wzrostu i kwitnienia potrzebują umiejętnej pielęgnacji, a także ciepła i słońca.

Czytaj też: Ten składnik ożywi storczyka. Nowe pąki będą rosły w oczach

REKLAMA
REKLAMA
ZOBACZ TAKŻE
Justyna
Absolwentka Dietetyki, a obecnie redaktorka w serwisie ShareInfo.pl. Prywatnie miłośniczka zdrowej kuchni i aktywnego trybu życia. Uwielbiam odkrywać tajniki gotowania, interesuje się zwierzętami, ziołolecznictwem i ogrodnictwem. Na swojej działce uprawiam różne gatunki warzyw i owoców. Tworzenie artykułów z różnych dziedzin to moje hobby i z chęcią się tym zajmuję.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google ←

REKLAMA