Nawet najlepiej zadbany ogród może zostać zaatakowany przez szkodniki. Na ogół są to ślimaki, krety, nornice, mszyce, a także opuchlaki. Jak poradzić sobie z tymi ostatnimi szkodnikami? Sprawdź!
Opuchlaki – charakterystyka
Opuchlaki to małe owady (chrząszcze), które mają 10-15 mm długości. Najczęściej żerują w ogródku. Wyróżnia je brunatne, a nawet lekko czarne ubarwienie i cętki umieszczone na pancerzach. Insekty te mają także solidne odnóża, choć wcale nie widać tego na pierwszy rzut oka. Gdy zaczną panoszyć się w ogrodzie, to zwykle wyrządzają w nim wiele strat. Gdy tylko je zobaczysz, nie czekaj, tylko zacznij działać.
Opuchlaki można podzielić na 2 formy – pierwszą z nich jest larwa, a drugą – postać dorosła. Larwy żerują w glebie. Ich pożywieniem są korzenie roślin, które po ataku zwyczajnie obumierają. Formy dorosłe identycznie jak ślimaki, żywią się liśćmi, więc często spotkasz je na łodygach i zielonych fragmentach. Aby sprawdzić, czy dana roślina została zaatakowana przez chrząszcze, trzeba nią szarpnąć. Ponadto ważnym objawem inwazji są dziury powstałe w wyniku przegryzienia blaszek liści przez szkodniki. Szczególnie biorą sobie za cel rośliny owocowe, cisy, różaneczniki, winorośle i azalie. Poznaj domowy patent na wyeliminowanie tych owadów z ogrodu.
Jak zwalczyć opuchlaki?
Jeśli w Twoim ogrodzie są szkodniki, to zwalczysz je nawet bez pomocy silnych preparatów chemicznych czy innych sklepowych specyfików. Z powodzeniem możesz zastosować naturalne sposoby, które mają trzy kluczowe zalety: są efektywne, nieinwazyjne i niezbyt kosztowne. Jeden z trików polega na wyłapaniu dorosłych chrząszczy, które żerują w nocy. Najpierw dookoła objętych inwazją roślin rozmieść deski. To będzie swego rodzaju schronienie dla tych osobników – wtedy szybciej je schwycisz. Kolejna metoda też jest prosta. Wystarczy rozlokować ciemne pojemniki wypełnione gałązkami cisa i usytuować je nieopodal kwiatów, które chcesz zabezpieczyć. Owady na pewno będą chciały się w nich ukryć, więc będziesz mieć idealną okazję, aby je wyłapać.
Warto dodać, osobniki nienawidzą niektórych ziół, dlatego w walce w nimi warto wykorzystać wrotycz. Wywaru z tej rośliny używaj w postaci oprysku i nanoś miksturę na nadziemne fragmenty roślin. Możesz też aplikować roztwór na powierzchni ziemi.
Czytaj też: Kret nie wygra w starciu z tą metodą. Jest darmowa i zawsze działa