kret
fot. screen Youtube / Gartenzeile

Krety są na ogół pożyteczne, ale kiedy osiedlą się w ogródku, mogą zdewastować trawnik. Na szczęście istnieje łatwy, domowy patent na odpędzenie nieproszonych gości z ogrodu. Szkodniki nie odważą się więcej pokazać.

Jakie szkody w ogródku wyrządza kret?

Podczas kopania tuneli ssak potrafi uszkodzić korzenie roślin, a kretowiska na idealnie wypielęgnowanym trawniku zwyczajnie szpecą stylistykę ogrodu, zwłaszcza gdy każdego dnia ich przybywa. Właśnie z tego powodu warto poznać nieinwazyjny patent na kreta w ogrodzie. Osobnik szybko opuści Twój teren.

Sierść psa. Niezawodny patent na kreta w ogrodzie!

Ponieważ krety obejmuje częściowa ochrona gatunkowa, to nie można ich zabijać. Niechcianego gościa można przepędzić z ogrodu, stosując w pełni bezpieczne metody. Gryzoń ma niezwykle wyczulony węch, więc łatwo go odstraszyć, bazując na zapachach, których nie cierpi lub które kojarzą mu się z niebezpieczeństwem. Te małe stworzenia panikują, gdy w pobliżu wyczują obecność zwierząt domowych, m.in. psów i kotów.

Znakiem tego krety może wypłoszyć zapach Twoich pupili. Jeśli Twój pies ma długą sierść, dokładnie go wyczesz, a kulkę kłaków wrzuć do kopca. To wystarczy, by gryzoń omijał ten obszar szerokim łukiem. Niektórzy stronnicy tego sposobu zgarniają kłaczki podczas każdego czesania pupila i przechowują w razie, gdyby szkodniki zjawiły się w ogrodzie.

Z tego sposobu możesz skorzystać, nawet jeśli nie jesteś właścicielem psa. Poproś np. znajomego o sierść jego pupila. Innym, niezbyt higienicznym sposobem – ale za to skutecznym – jest wrzucenie do kopca psich/kocich odchodów.

Inne sposoby na kreta

Jeśli pomysł z sierścią zwierzaka nie przypadł Ci go gustu, to proponujemy inne rozwiązanie.

Kretowisko oraz jego wnętrze polej maślanką. Zasadź w ogródku miętę, lawendę, czarny bez, bazylię lub aksamitki. Możesz też wsadzić do kopczyka rozgnieciony czosnek albo zwykłą gałązkę tui. Nasącz ściereczkę olejem napędowym lub naftą i włóż do tunelu szkodnika.

Czytaj też: Postaw w łazience. Odstraszy rybiki raz na zawsze


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę