Chcesz, aby woda w Twoim przydomowym basenie była zawsze czysta i ciepła? Zawsze osłaniaj akwen, gdy go nie używasz. Możesz sięgnąć po profesjonalne nakrycia, ale doskonale nadaje się także standardowa folia bąbelkowa – spróbuj naciągnąć ją na basen. Efekt gwarantowany.
Folia bąbelkowa przydaje się na basenie
Okryj zbiornik folią, a woda ogrzeje się zdecydowanie szybciej. Wszystko dzięki pęcherzykom powietrza, które przyswajają ciepło, a potem dostarcza je cieczy. Gdy jest nagrzana, a zbliża się chłód, to za sprawą okrycia dłużej utrzyma wyższą temperaturę. Folia bąbelkowa pełni jeszcze jedną ważną funkcję. Zabezpiecza basen przed zanieczyszczaniami. Zresztą taki sam efekt można uzyskać, nakrywając akwen standardową folią bez bąbelków, lecz ona prędko schodzi na dno. W niektórych sklepach można kupić specjalne okrycia basenowe z różnych materiałów, jednak klasyczna folia bąbelkowa też dobrze się sprawdza i kosztuje znacznie mniej. Można ją swobodnie zwinąć i przechować.
Jak przykryć basen folią bąbelkową?
Aby efektywnie zabezpieczyć basen w ogrodzie, użyj folii o dużej gramaturze (np. 75 czy 90 g/m2). Jak w takim razie założyć taką osłonę na basen? Wszystko zależy od jej typu.
Jeżeli zbiornik znajduje się we wnęce w ziemi lub jest obsadzony deskami, to po prostu napręż folię na całej powierzchni. Gdy osłonka będzie wychodziła poza basen, to wcale się tym nie przejmuj. Wtedy uchronisz ją przed wichurami, np. umieszczając na brzegach jakieś ciężkie rzeczy. Jeśli chcesz zabezpieczyć basen wolnostojący, zawiń folię także dookoła górnej części jego ścian. Aby lepiej pełniła swoją funkcję i nie zerwał jej wiatr, możesz dodatkowo przytwierdzić ją sznurkiem.
Ile za to zapłacisz?
Cena folii bąbelkowej na basen uzależniona jest przede wszystkim od jej kalibru. Kluczowy jest też dobór tworzywa. Najwięcej zapłacisz za okrycie ze stelażem (nawet 2 tys. zł). Cena profesjonalnych osłon, także bąbelkowych (idealnie dopasowanych) oscyluje w przedziale od kilkudziesięciu do nawet 200 zł. Za klasyczną folię bąbelkową, którą możesz zabezpieczyć zbiornik, zapłacisz różnie – wszystko zależy od jej rozmiaru i kalibru, ale zwykle 1 metr bieżący kosztuje nie mniej niż 8 zł.
Czytaj też: Żelazko pozostawia ślady na ubraniach? Potrzyj je tym, a znikną na zawsze