Żelazko pozostawia ślady na ubraniach? Potrzyj je tym, a znikną na zawsze

prasowanie koszuli żalazkiem
fot. screen Youtube / GQ

Dzięki prasowaniu ubrań możemy utrzymać odzież w lepszym stanie na dłużej i co ważne: ładnie prezentuje się na sylwetce. Niemniej jednak zdarza się dość często, że na tkaninie po żelazku zostają brzydkie plamy, które się świecą. Podpowiadamy, jak się ich pozbyć domowym sposobem.

REKLAMA

Świecące plamy trudno jest usunąć szczególnie z poliestru, bo informują o tym, że tkanina stopiła się lub spłaszczyła. Dlatego, zanim zaczniesz prasować, najlepiej sprawdź składy materiałów na metkach tak, aby dostosować optymalną temperaturę na żelazku. Jeśli jednak na ciuchach znajdują się brzydkie plamy, to wypróbuj te bezpieczne i efektywne sposoby.

Jak usunąć ślady po żelazku na tkaninach?

Sięgnij po tanie i domowe środki z kuchni:

Czarna herbata
Używaj jej tylko do ciemnych tkanin. Aby skorzystać z tej metody, potrzebujesz wilgotnej torebki fusów. Potrzyj nią świecące miejsce, które zaraz potem wyprasuj przez bawełnianą ściereczkę.

REKLAMA

Surowe ziemniaki
Obierz bulwy i zetrzyj je na tarce – sprawdzą się naprawdę świetnie. Rozmieść je na wygniecionych obszarach, a potem porządnie wetrzyj w tkaninę. Pulpę ziemniaczaną usuń dopiero po kilku minutach z materiału. Potem upierz go w pralce. Ale pamiętaj, że ten patent nie zadziała w przypadku delikatnych tkanin.

Woda utleniona
Ten produkt także potrafi zneutralizować świecące plamy po żelazku. Najpierw zwilż obszar wodą, a potem dopiero polej go wodą utlenioną. Odczekaj 3 minuty i wypłucz plamę w wodzie. Tej metody nie stosuj na ciemne tkaniny, bo woda je rozjaśni.

REKLAMA

Ocet spirytusowy
To popularny preparat czyszczący, który poradzi sobie ze święcącymi się plamami. Połącz go w proporcji 2:3 z wodą i solidnie wymieszaj, a potem przelej do pojemnika z dozownikiem. Spryskaj ślady, a potem przewróć odzież na drugą stronę i zaprasuj żelazkiem przez bawełnianą szmatkę;

REKLAMA

Jak umyć żelazko, aby nie brudziło tkanin?

Weź połówkę cytryny i przetrzyj nią powierzchnię stopki żelazka. Włącz urządzenie, a wtedy ciepło sprawi, że obecny na niej sok zadziała jak odkamieniacz. Możesz sięgnąć również po preparat z sody oczyszczonej i wody (proporcje składników 1:1), który ma taką samą moc jak cytrus. Po prostu wetrzyj mieszankę w stopkę żelazka i odstaw na ok. 5 minut. Potem usuń papkę wilgotną ściereczką.



Czytaj też: Hotelowy trik na mycie toalety daje niesłychany efekt. Wypróbuj to

Podziel się: