Każdy z nas chciałby mieć bajkowy ogród. Na piękne i bujne rośliny spoglądamy z przyjemnością. Niestety, czasami bywa i tak, że nawet najdokładniejsza pielęgnacja nie zabezpieczy do końca kwiatów. Zaatakowane przez insekty, potrafią szybko zmarnieć. Wciornastki rozprzestrzeniają się dość szybko i gdy nie podejmiemy z nimi walki, to nie pozostawią na naszych roślinach suchej nitki. Jak z nimi walczyć?
Jak zwalczyć wciornastki?
Na świecie istnieją tysiące gatunków tych owadów, ale w naszym kraju występuje ich około 200. Osobniki mają tylko 1-2 mm długości i na pierwszy rzut oka trudno je dostrzec. Po czym poznać, że zadomowiły się w ogrodzie? Spójrz na rośliny – jeśli pojawiły się na nich plamy, to najprawdopodobniej masz do czynienia z tymi insektami. One rozmnażają się w zawrotnym tempie.
Aby podjąć walkę z intruzami, na początku sprawdź, czy to rzeczywiście wciornastki objęły inwazją Twoje rośliny doniczkowe lub ogrodowe.
Rozmieść jasny papier na doniczce i wstrząśnij rośliną. Jeżeli zobaczysz na papierze mnóstwo mikroskopijnych insektów o brązowym kolorze i pałeczkowatym kształcie, to masz pewność, że są to wciornastki.
Te szkodniki przeważnie żerują na anturium, fikusach i orchidei. Ale równie często wybierają chryzantemy, bluszcze, gerbery, palmy i goździki. Wysysają przede wszystkim sok komórkowy, a o ich wizycie świadczą białe przebarwienia na roślinach.
Jak uporać się z wciornastkami raz na zawsze?
Musisz odseparować zakażone rośliny i skropić je specjalnym odczynnikiem. Zrobisz go z mydła potasowego i wody. Rozpuść 8 g kosmetyku w 500 ml wody, a potem skrop środkiem rośliny. Najlepiej ponawiaj ten zabieg co 3-4 dni, aż po insektach nie będzie śladu.
Inne metody walki z wciornastkami
Zioła też potrafią wygonić złoczyńców. Posiekaj około 500 g pokrzywy i dodaj do niej 150 g świeżo przeciśniętego czosnku, a potem wszystko zalej 2 litrami ciepłej wody. Odstaw mieszankę na noc. Następnego dnia spryskaj zaatakowane rośliny. Zabieg najlepiej przeprowadzaj co 3-4 dni. Wtedy na pewno pomoże.
Czytaj też: Nornice zniszczą Twoje rośliny. Popularna przyprawa pomoże się ich pozbyć