W sklepach mamy szeroki wybór artykułów do sprzątania i coraz częściej decydujemy się na detergenty ekologiczne. Ich jedyną wadą jest dość wysoka cena. Środki wyprodukowane na bazie chemicznych substancji nie są korzystne zarówno dla nas, jak i dla środowiska.
Dlaczego ocet jabłkowy to dobry środek do sprzątania?
Nie dość, że jest tani i naturalny, to nie szkodzi nam ani środowisku. Kupisz go w każdym markecie. Okazuje się, że jego zastosowanie nie kończy się w kuchni – ocet znakomicie sprawdzi się jako środek czyszczący.
Pamiętaj, że ocet jabłkowy i ocet spirytusowy to nie to samo, ale obydwa mogą być używane do sprzątania. Spirytusowy jest silniejszy i lepiej radzi sobie z bakteriami. Ma dość specyficzną woń, która nie każdemu odpowiada. Aromat octu jabłkowego jest przyjemniejszy. W dodatku produkt ten nie drażni oczu i skóry. Jeśli chodzi o domowe porządki, to działa identycznie jak ocet spirytusowy.
Jak zastosować ocet jabłkowy do sprzątania ubikacji?
Ten naturalny produkt nadaje się do czyszczenia toalety i łazienki. Eliminuje kamień, grzyby, pleśń oraz inne drobnoustroje. Ponadto usuwa nieprzyjemną woń. Jeszcze efektywniej zadziała wraz z sodą oczyszczoną.
Jak umyć toaletę octem jabłkowym?
Do muszli wsyp kilka łyżek sody i dodaj 2 szklanki octu, odczekaj 60 minut (w międzyczasie nie spłukuj wody). Później możesz zabrać się za czyszczenie wnętrza sedesu szczotką. Na koniec wszystko spłucz.
Inne zastosowanie octu jabłkowego
Ocet nadaje się do odnawiania wszystkich szklanych powierzchni, np. luster. Do pojemnika z dozownikiem wlej szklankę wody i 2 łyżeczki jabłkowego specyfiku. Zobaczysz, że szkło nabierze blasku. Octem możesz też umyć posadzkę, przy okazji unicestwisz roztocza i zarazki.
Pół szklanki octu połącz z 4 litrami ciepłej wody. Kwas świetnie poradzi sobie także z zabrudzeniami na kabinie prysznicowej czy kafelkach. Umyj nim również czajnik elektryczny, a równocześnie uporasz się z osadem z kamienia.
Czytaj też: Posyp tym wycieraczkę, by szybko ją wyczyścić. Fenomenalny efekt za niecałe 2 zł