Starzec Rowleya, to oryginalna roślina doniczkowa znana także pod nazwą sznur pereł. Prezentuje się kunsztownie i rzeczywiście – jej wygląd doskonale odzwierciedla nazwę. Sprawdź, jak dbać o roślinę, by stała się ponadprzeciętną dekoracją każdego pomieszczenia.
Czego potrzebuje Starzec Rowleya?
Roślina jest wrażliwa na mróz i w Polsce nadaje się do uprawy wyłącznie w doniczkach, jednak latem można wynosić ją na dwór. Sznur pereł preferuje dość wysoką, ale niejednorodną temperaturę, a do tego słoneczne stanowisko. Najlepiej rośnie w luźnej, stosunkowo wilgotnej glebie.
Latem oczekuje temperatury 22-26°C, a zimą 13-16 °C. W najchłodniejszej porze roku nie powinno się go dokarmiać, a nawadnianie należy ograniczyć do niezbędnego minimum (aby podłoże zupełnie się nie przesuszyło). O ile zagwarantujesz roślince zimowy spoczynek, to latem wyda niewielkie, kłębiaste, wonne kwiaty, przytwierdzone do podłużnych szypułek.
Jakie błędy w uprawie Starca Rowleya zdarzają się najczęściej?
Mimo że sznur pereł przeważnie nie sprawia dużych kłopotów, to błędy w uprawie mu nie służą, o czym powinni pamiętać w szczególności początkujący hodowcy. Nieumiejętna pielęgnacja może prowadzić do zmarnienia starca. Roślina z natury nieźle reaguje na przesuszenie, więc raczej nic się jej nie stanie, gdy zapomnisz ją podlać raz, czy dwa. Bardziej nie sprzyja jej zalanie. Nadwyżka płynu może przyczynić się do zgnicia sadzonki, więc dostarczaj jej wody z umiarem. Chociaż to gatunek niezwykle światłolubny, to latem należy go zabezpieczać przed bezpośrednim promieniowaniem słonecznym, bo jego delikatne listki mogą doznać poparzeń. Natomiast zimą warto usytuować straca nieopodal południowego okna, ponieważ deficyty światła w tym czasie sprawiają, że liście rośliny zaczynają karleć, a pędy rozchodzą się i flaczeją.
Jeszcze jedna zagwozdka dotyczy wilgotności powietrza. W domowej hodowli suche powietrze nie jest wskazane dla rośliny. Najlepiej zraszać ją wodą albo umieścić niedaleko niej nawilżacz powietrza.
Czytaj też: Patent na piękny filodendron prosto z kuchni. Nawóz za grosze postawi go na nogi