filodendron
fot. Pixabay

Jeśli jesteś zwolennikiem domowych dżungli, to filodendrony są w sam raz dla Ciebie. Możesz wybierać spośród wielu odmian. Dzięki prostocie uprawy kwiat ten cieszy się dużym uznaniem także wśród hobbystów. Jak pielęgnować filodendron domowymi metodami? Podpowiadamy.

Domowa odżywka sprawi, że filodendron wybuchnie nowymi liśćmi

Rośliny, bez względu na odmianę, wymagają odpowiedniego nawożenia. Mimo że nie przechodzą w stan spoczynku, to w okresie jesienno-zimowym jednak nie podawaj im wspomagaczy.

Podlewanie także powinno być mniej obfite. Na wiosnę i także latem dopilnuj, aby ziemia była stale lekko mokra. Nawadniaj sadzonkę często, ale niezbyt dużą ilością wody, bo inaczej przelejesz korzenie. Odżywki muszą być zasobne w potas i azot. Dobrze, aby zawierały też miedź, cynk czy magnez. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby wypróbować domowe specyfiki, od czasu do czasu wyrównując możliwe deficyty nawozami ze sklepu.

Odżywka z żelatyny postawi filodendron na nogi

Ta mieszanka zaopatrzy filodendron w azot, przyśpieszając rozwój i poprawiając koloryt liści. Aby ją wykonać, łyżkę żelatyny zalej szklanką gorącej wody, a potem zamieszaj i wlej 3 szklanki chłodnej wody. Tak przygotowanym preparatem podlewaj sadzonkę raz na ok. 3 tygodnie.

Jeszcze inna odżywka bazuje na drożdżach. Ma zbawienny wpływ na rozrost systemu korzeniowego, zaopatrzy filodendron w potrzebne minerały, np. magnez i pomoże zwalczyć szkodniki, a także choroby grzybowe. Świeże drożdże w ilości 10 g zalej litrem ciepłej wody, zamieszaj i odłóż na 60 minut. Później podlej roślinę, a resztę preparatu spróbuj zaaplikować na liście.

Czytaj też: Zmiel i wrzuć do doniczki z zamiokulkasem. Roślina wybuchnie nowymi liśćmi


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę