Moje drzewka owocowały co 2 lata. Zrobiłam 1 rzecz i plon mam co roku

koszyk jabłek na drzewie
fot. Pixabay

Mamy już ostatnie zbiory świeżych gruszek i jabłek. Każdy, kto ma w swoim ogrodzie drzewka owocowe, jest prawdziwym szczęściarzem. Niestety, nie zawsze mamy gwarancję, że w następnym roku na rośliny znów obrodzą. O co chodzi ze zmiennością owocowania? Wyjaśniamy.

REKLAMA

Czym jest przemienność owocowania?

Drzewa owocowe są w stanie zawiązywać smaczne owoce w każdym roku, ale niekiedy działkowcy zmagają się z kwestią przemienności owocowania. Wówczas owoce wyrastają na drzewkach co 2 lata. Przemienność to naturalny proces, dzięki któremu m.in.: jabłonie, śliwy i grusze mogą nieco „odetchnąć”. Największe aspiracje do przemienności owocowania mają jabłonie, a w szczególności odmiany: Lobo, Ligol, Gloster, Jonagold i Gala. Z zagwozdką tą możemy borykać się zwłaszcza po hojnym sezonie, kiedy to owoców było na potęgę. Tymczasem, da się przed tym uchronić.

Błędy w uprawie często przyczyniają się do przemiennego owocowania

Istnieją takie gatunki jabłoni, które zawsze wydają plony co 2 lata. Chociażby Kosztel czy Antonówka Zwykła. Wyróżniamy także 2 rodzaje jabłoni, które nigdy nie plonują naprzemiennie – to Cortland i Szampion.

Jeśli masz na podwórku drzewka owocowe, które nie powinny wydawać owoców przemiennie, najprawdopodobniej popełniłeś jakiś błąd w ich uprawie. Może źle wykonałeś cięcie? A jeśli nie, to być może rośliny chorują albo zostały zaatakowane przez szkodniki. Zdarza się, że owocowanie co drugi sezon jest konsekwencją niewystarczającego lub nadmiernego nawożenia. Zresztą wpływ na owocowanie mogą mieć też warunki pogodowe. Jak poradzić sobie z przemiennym owocowaniem? Podpowiadamy.

REKLAMA

Jak ustrzec się przed przemiennym owocowaniem?

Wystarczy odpowiednio zadbać o drzewka owocowe. Kluczem do sukcesu jest regularne nawadnianie, szczególnie w podczas suszy, właściwe nawożenie, a także przycinane drzewek w konkretnych porach.

Łatwa metoda na coroczne plonowanie polega na przerzedzaniu splotów owoców. Ten patent sprawdza się także w przypadku odmian, które z natury wydają owoce co drugi sezon. Pozbądź się wszystkich chorych, wątłych pąków lub zniekształconych związków, a zabieg najlepiej przeprowadzaj w maju bądź czerwcu. Te zdrowe i pokaźne zostaw w spokoju. W ten sposób drzewko będzie lżejsze i w nadchodzącym sezonie również dostrzeżesz na nim smakowite owoce.

Czytaj też: Nornice zniszczą Twoje rośliny. Popularna przyprawa pomoże się ich pozbyć

Podziel się: