Jeśli w Twojej piwnicy pojawiła się wilgoć, powinieneś jak najszybciej coś z tym zrobić. Inaczej rozprzestrzeni się tam pleśń, a późniejsza walka z nią będzie jeszcze trudniejsza. Poznaj łatwy, domowy patent na osuszenie powietrza w pomieszczeniu. Po pochłaniacz wilgoci wcale nie musisz maszerować do sklepu, stworzysz go w domu z jednego artykułu.
Wilgoć pojawia się w piwnicy z wielu przyczyn. Zazwyczaj winowajcą jest źle działająca wentylacja, niewystarczające wietrzenie czy suszenie w tym pomieszczeniu ubrań.
Jak poradzić sobie z wilgocią w piwnicy?
Jeśli przyczyną wilgoci jest usterka (np. rury) lub słaba izolacja, to w pierwszej kolejności musisz rozwiązać awarię. To kluczowe, by proces eliminowania wilgoci przebiegł pomyślnie. Z nadmierną ilością wody w powietrzu poradzisz sobie przy pomocy… silikonowego żwirku. Jeśli jesteś właścicielem kota, to być może nie będziesz musiał nawet fatygować się po ten produkt do sklepu. Zamiast wypełnić żwirkiem kuwetę, po prostu przesyp go do starej skarpetki lub innego woreczka z materiału i zawiąż go dokładnie. Taki pakunek ulokuj w piwnicy i na tym koniec. Prawda, że proste? Granulki pochłoną wilgoć i ochronią przed powstawaniem pleśni. Pamiętaj, aby co pewien czas wymieniać żwirek, bo tylko wtedy domowy patent zadziała, a ty na dobre pozbędziesz się wilgoci.
Sakiewki z drobinkami dla kotów możesz rozmieścić nie tylko w piwnicy, ale także w innych obszarach zagrożonych nadmiernym zawilgoceniem, np. w łazience. Nieźle spiszą się też w szafie, gdzie będą zabezpieczać ubrania przed nieprzyjemną wonią.
Co zrobić, by wilgoć nie pojawiała się więcej w piwnicy?
Powinieneś przede wszystkim zadbać o izolację ścian zewnętrznych, nie zapominając też o tej podziemnej. Jeśli nie chcesz, by ściany miały styczność z wodą, spróbuj usypać blisko nich małe zbocza z gleby. Pomoże także drenaż. Innym skutecznym sposobem jest pokrycie ścian wewnętrznych farbą wodoodporną.
Oprócz tego systematycznie kontroluj stan studzienki ściekowej i rynny – powinny być drożne, bo tylko wtedy będą prawidłowo holować wodę. Równie ważna jest dobra wentylacja. Kratki wentylacyjne nie mogą być cały czas zamknięte, gdyż zablokują dopływ świeżego powietrza do lokalu.
Czytaj też: Patent na szczura w domu. Gryzoń znika bez śladu, pomaga 1 rzecz z kuchni