szczur
fot. Pixabay

Ich cichą przystanią są zwykle strychy, piwnice oraz inne zakątki. Poza tym u większości osób wywołują dreszcze. Szczury, bo o nich mowa, dobierają się do jedzenia, jednocześnie roznosząc na nim patogeny. Poza tym niszczą kable i meble. Jak odstraszyć gryzonie? Warto pomyśleć o tym zawczasu, zanim poważnie nabroją w domu. Jeden produkt z kuchni pomoże się ich pozbyć.

Dlaczego szczury lgną do domów?

Odpowiedź jest prosta. Chcą znaleźć tam jedzenie i ciepły kąt. Zazwyczaj konsumują odpadki albo pozostałości pożywienia. Jeśli nie chcesz zwabić tych zwierząt, to postaraj się nie wyrzucać pokarmu do otwartego kontenera na śmieci ani nie rozrzucać pozostałości w ogródku (np. chcąc dokarmić ptactwo). Dopilnuj, aby drzwi od garażu były stale zamknięte. Skontroluj stan elewacji i poszukaj pod dachem ewentualnych szczelin, przez które mogłyby przebrnąć do środka. Dzięki temu sprawniej unikniesz nieproszonych lokatorów.

Biorę z kuchni i spryskuję zakamarki. Szczury uciekają w popłochu

Jedną z najłatwiejszych metod na wypędzenie szkodnika z domu, jest użycie aromatu, którego nie znosi. Mówimy o szczurach, więc tutaj znakomicie spisze się czosnek. Kilka ząbków rozgnieć, a potem połącz z wodą w pojemniku z dozownikiem. Odstaw na parę godzin, aby mieszanka nabrała mocy, a później skrop wszelkie zakątki, w których mogą skrywać się paskudne osobniki. Możesz także zastosować czosnek na inny sposób – rozmieść w domu całe ząbki. Tak czy inaczej, intensywny zapach warzywa sprawi, że zwierzęta pośpiesznie uciekną z domu.

Jak odpędzić szczury w inny sposób?

Użyj cytryny. Najpierw pokrój ją na ćwiartki i rozmieść w obszarach, gdzie mogą panoszyć się kłopotliwi lokatorzy. To na pewno skutecznie je odpędzi, a ty nie będziesz musiał wąchać ostrego aromatu czosnku. Zamiast tego w powietrzu będzie unosić się miła cytrusowa nuta.

Rozlokuj w kącikach ziarna czarnego pieprzu (kilka sztuk), a mieloną przyprawę rozsyp przy progu garażu i wejścia do mieszkania. Nawet nie poczujesz zapachu pieprzu, a szczur i owszem. Wówczas szybko się oddali.

Czytaj też: Nornice zniszczą Twoje rośliny. Popularna przyprawa pomoże się ich pozbyć


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę