Difenbachia to elegancka roślina doniczkowa, stanowiąca dekorację wielu wnętrz. Jest też bardzo pożyteczna, bo filtruje powietrze, eliminując toksyny. Zdarza się czasem, że okazałe liście rośliny stają się żółte i oblatują. Dlaczego tak się dzieje? To prawdopodobnie sprawka szkodników albo efekt nieumiejętnej pielęgnacji. Jak uratować roślinę? Sprawdź!
Co lubi difenbachia?
Roślina najlepiej czuje się na stanowiskach jasnych bądź delikatnie zacienionych. Nie należy umieszczać jej w miejscu, w którym padają ostre promienie słoneczne, bo wtedy jej liście mogą ulec poparzeniu. Poza tym preferuje luźną i lekko mokrą ziemię, a także temperaturę w zakresie od 20°C do 25°C.
Liście difenbachii żółkną. Oto możliwe przyczyny
Zmiana zabarwienia liści nie jest rzadkim przypadkiem. Z tej racji warto znać metody na uratowanie rośliny, bo szkoda, żeby taki okaz się zmarnował.
Roślina została zaatakowana przez przędziorki
Jedną z przyczyn słabnięcia rośliny może być atak przędziorka. Gdy dostrzeżesz, że difenbachia marnieje, to dokładnie przyjrzyj się liściom – z obu stron. Jeśli zauważysz jasne kropki lub pajęczynkę, to możesz być pewny, że przykre zjawisko wywołały szkodniki.
Difenbachia potrzebuje wody
Kiedy ostatni raz podlewałeś roślinę? Jeśli tak dawno, że nawet nie pamiętasz, to być może roślina poprzez zmianę koloru liści daje ci wyraźny znak, że pragnie wody. Nawadniaj ją systematycznie, umiarkowaną ilością wody i sprawdzaj wilgotność gleby. Także przelewanie nie służy roślinie. To zdarzyć się może zwłaszcza w miesiącach zimowych, gdy sadzonka przyswaja mniejszą ilość wody.
Kolejną gafą jest podlewanie difenbachii twardą wodą. To zwykle skutkuje chlorozą liści, które na początku płowieją, a następnie usychają i powoli oblatują. Żółknięcie nierzadko jest też efektem przenawożenia azotem. Wtedy zmiana zabarwienia liści następuje skokowo.
Jak uzdrowić difenbachię?
Jeśli roślina ma żółte liście i zastanawiasz się, co z tym zrobić, to po pierwsze: obetnij chore liście, a po drugie: umyj starannie donicę, a także podstawkę. Dodatkowo przysyp wierzchnią warstwę podłoża świeżą ziemią.
Czytaj też: Zmiel i wrzuć do doniczki. Drzewko szczęścia przestanie gubić liście