REKLAMA
ShareInfo.plPoradyJuka przestała gubić liście i dziś wygląda bujnie. 1 zabieg zdziałał cuda

Juka przestała gubić liście i dziś wygląda bujnie. 1 zabieg zdziałał cuda

juka domowa
fot. screen Youtube / NESLİHAN’LA ÇİÇEK BAKIMI

Juka to roślina doniczkowa, którą chętne hodujemy w naszych mieszkaniach, bo stanowi wspaniałą dekorację. Jest dość wysoka i ma okazałe liście, a jej uprawa nie przysparza prawie żadnych kłopotów. Aczkolwiek czasami zdarza się, że okaz gubi swe liście i słabnie w oczach. Jak go uratować? Tego dowiesz się w dalszej części artykułu.

REKLAMA

Liście juki opadają? Być może popełniasz ten błąd

Niekiedy pomimo umiejętnej dbałości możemy dostrzec, że kondycja naszej rośliny znacząco się pogarsza albo jej liście zaczynają oblatywać. Co odpowiada za taki stan rzeczy? Przyczyn może być wiele, ale warto w tej sytuacji skontrolować kluczowe aspekty.

Zazwyczaj juka traci ulistnienie wskutek:

Niewłaściwej temperatury
W sezonie zimowym optymalna temperatura dla rośliny wynosi ok. 15°C, dzięki temu może prawidłowo się rozwijać. Z kolei, gdy temperatura obniży się do 10°C i nadal będzie spadać, to rozwój sadzonki zostanie wstrzymany.

Złego oświetlenia
Juka to kwiat światłolubny, więc ustaw doniczkę na jasnym i słonecznym stanowisku. Miej na uwadze fakt, że niedostateczna ilość światła skutkuje wiotczeniem i oblatywaniem liści.

REKLAMA

Przelewania
Roślinę hodowaną w mieszkaniu najlepiej podlewać co 10 dni. Zimą należy ograniczyć ten zabieg i nawadniać ją raz na 15 dni. Znakiem tego gleba powinna być wciąż delikatne wilgotna, jednak nie zupełnie mokra. Jeśli zauważysz, że liście juki więdną, to najprawdopodobniej podlewasz ją zbyt obficie. To także prowadzi do gnicia korzeni.

Jak zmobilizować jukę do zawiązywania nowych liści?

Jeśli chcesz, by kwiat znów wyglądał bujnie, a jego nowe liście przestały opadać, to pomyśl o przesadzeniu go do większej doniczki, ale najlepiej dokonać tego zaraz po zakupie okazu. W ten sposób zapewnisz juce dostateczną ilość miejsca, a ona będzie lepiej się rozwijać. Potem rośliny nie będziesz musiał już tak często przemieszczać – wystarczy to robić co 2-3 lata (na wiosnę). Ta czynność w połączeniu z umiejętną pielęgnacją jest kluczem do sukcesu. Sadzonka wprost wybuchnie nowymi liśćmi.

Czytaj też: Zmiel i wrzuć do doniczki. Drzewko szczęścia przestanie gubić liście

REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA
ZOBACZ TAKŻE
Justyna
Absolwentka Dietetyki, a obecnie redaktorka w serwisie ShareInfo.pl. Prywatnie miłośniczka zdrowej kuchni i aktywnego trybu życia. Uwielbiam odkrywać tajniki gotowania, interesuje się zwierzętami, ziołolecznictwem i ogrodnictwem. Na swojej działce uprawiam różne gatunki warzyw i owoców. Tworzenie artykułów z różnych dziedzin to moje hobby i z chęcią się tym zajmuję.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google ←

REKLAMA