Sansewieria, nazywana także wężownicą jest popularną rośliną doniczkową, która gości na parapetach wielu tysięcy Polaków. Kwiat nie jest podatny na przesuszenie, przelanie czy deficyt światła. Choć zniesie niemal każde warunki, to nie znaczy, że czuje się w naszym mieszkaniu jak w raju. Najlepszym tego przykładem jest brak kwitnienia. Jeśli chciałbyś zobaczyć śliczne pączki na wężownicy, to powinieneś właściwie ją pielęgnować.
Pamiętaj, że nie każdy gatunek wężownicy jest zdolny do kwitnienia. Oto krótka lista odmian kwitnących:
»sansewieria parva,
»sansewieria gwinejska,
»sansewieria longiflora,
»sansewieria cylindryczna.
Sansewieria zakwita jedynie raz w roku (pod koniec wiosny lub lata). Wówczas warto doglądać sadzonkę. Jeśli na jej łodydze dostrzeżesz mnóstwo drobnych pączków, to znaczy, że niebawem rozpocznie się kwitnienie. A jaką barwę mają kwiaty sansewierii? Wszystko zależy od odmiany, ale zwykle kwiaty są koloru jasnozielonego, różowawego lub białego. Natomiast kwiatostany są pierzaste. Same kwiaty zamykają się w ciągu dnia i budzą w nocy. Intensywnie pachną, toteż aromat wabi ćmy, które są naturalnymi zapylaczami.
Co zrobić, by wężownica zakwitła?
Aby zmobilizować roślinę do zawiązywania pędów kwiatowych, musisz jej napędzić trochę strachu, np. umyślnie ją przesuszając. Susza możne być dla niej niebezpieczeństwem, więc uaktywni pędy do rozwoju, by się rozplenić. Kluczowe, by sansewieria miała co najmniej 2 lata, bo młode roślinki nie zdołają ukształtować kwiatów, a z braku wody nie przetrwają. Pod koniec wiosny powinieneś dokarmić sansewierię profesjonalną odżywką dla tego gatunku, ponawiając zabieg w II połowie sierpnia.
Poza tym codziennie wystawiaj doniczkę na słońce, aby przez kilka godzin sadzonka absorbowała światło słoneczne. Najważniejsze, aby przerwać nawadnianie pod koniec zimy. Sansewieria odczyta to jako niebezpieczeństwo i szybko zawiąże nowe pączki. Wtedy od razu należy ją solidnie podlać i zakończyć dotychczasową praktykę z przesuszaniem. A przez ile czasu roślina kwitnie? Przez około 3 tygodnie, a więc krótko. Na następny wysyp pąków trzeba będzie poczekać rok!
Czytaj też: Zmiel i wrzuć do doniczki. Drzewko szczęścia przestanie gubić liście