Często na fugach w łazience pojawiają się nie tylko zabrudzenia, ale również grzyb. Nawet gdy lokale są co pewien czas sprzątane, okropne czarne przebarwienia mogą i tak się pojawić. To nic innego jak pleśń. Pogarsza nie tylko wygląd pomieszczenia, ale i stanowi niebezpieczeństwo dla nas samych, właśnie z tego powodu nie warto jej ignorować. W tym artykule dowiesz się, jak pozbyć grzyba z fug domowymi sposobami. Patenty są proste, szybkie i sprawdzą się w każdej sytuacji.
Zarodniki pleśni znajdują się w środowisku, a także w naszych domach. Preferują wilgotne warunki, więc jak najbardziej odpowiada im nasza łazienka i lokale bez dobrej wentylacji. Fugi w łazienkach są niezwykle podatne na kumulowanie się wilgoci, a tym samym rozwój grzyba. Codziennie w spoinach zbiera się woda, a przy okazji brud, który jest idealną pożywką dla pleśni. Właśnie przez to grzyb tak ochoczo rozmnaża się między kafelkami.
Grzyb na fugach będzie już tylko wspomnieniem. Usuń go domowymi metodami
Tańsze i bezpieczniejsze alternatywy dla specjalistycznych preparatów do zwalczania pleśni z fug są na wyciągnięcie ręki. Sklepowe specyfiki bazują głównie na chlorze, który źle wpływa nie tylko nasze zdrowie, ale i planetę. Tym razem obejdzie się bez drogich detergentów pełnych chemii. Fugi doprowadzisz do porządku przy pomocy mniej inwazyjnych produktów z apteki czy salonu fryzjerskiego. Grzyb już się więcej nie pojawi.
Rzetelne metody na usuwanie grzyba z fug
Izopropanol
Alkohol izopropylowy kupisz w aptece lub drogerii. Służy przede wszystkim do dezynfekcji. Jak usunąć nim pleśń z fug? Wystarczy polać tym środkiem zagrzybione fragmenty, a potem rozdysponować np. nieużywaną szczoteczką do zębów. Po wyczyszczeniu fugi przemyj wodą i wytrzyj do sucha.
Nadtlenek wodoru o wysokim stężeniu
Jeszcze jeden środek do usuwania grzyba z fug to nadtlenek wodoru. Nieraz przydaje się do rozjaśniania włosów. Wodę utlenioną możesz kupić w sklepie fryzjerskim. Fryzjerzy z reguły stosują nadtlenek wodoru o znacznie wyższym stężeniu. Produkty z apteki są słabsze. Rozjaśniacz często ma formę kremu. Nałóż go na pleśń na fugach, rozsmaruj i zostaw na około pół godziny. Później dokładnie przetrzyj powierzchnię szczoteczką, a na koniec przemyj wodą i wytrzyj do sucha.
Jak widać, efektywne zlikwidowanie grzyba z fug jest możliwe bez pomocy detergentów obfitujących w chlor. Przed przystąpieniem do pracy warto założyć odzież ochronną, bo nawet powyższe środki mogą działać drażniąco m.in. na układ oddechowy.
Czytaj też: Spryskaj matowe panele tym kuchennym produktem. Odzyskają blask i kolor