Kiedyś telefon komórkowy mieli tylko nieliczni, a obecnie mają go niemal wszyscy. Co zrobić, gdy ten coraz częściej odmawia posłuszeństwa i tym samym doprowadza nas do szału? Aplikacje i system operacyjny są spowalniane przez różne czynniki, które zwykle nie zależą od nas. Niemniej jednak istnieje pewna opcja, która umożliwia usunięcie ze smartfona niepotrzebnej pamięci podręcznej. Kilka kliknięć powinno załatwić sprawę, a telefon znów będzie śmigał jak nowy.
Dlaczego telefon się zacina? Prawdopodobnie winowajcą jest pamięć
Smartfon ma 2 typy pamięci: zapasową i podręczną. Ta pierwsza obejmuje fotografie, cały system operacyjny i rozmaite pliki. Natomiast na tę drugą składają się wszystkie dane z aplikacji, które są razem z nimi zapisywane podczas użytkowania. W ten sposób apki na smartfona mogą działać bez nagminnych pytań o akceptację na wykorzystanie zasobów. Gdyby nie było takiej opcji, uruchamianie programów byłoby trudniejsze i bardziej czasochłonne.
Obydwa rodzaje pamięci są niezbędne, ale niekiedy zbyt duża ilość skumulowanych danych zbyt mocno przytłacza smartfon, a w efekcie wolniej on pracuje. Jak rozwiązać ten problem? Wystarczy oczyścić pamięć podręczną – to tylko kilka kliknięć, a różnica w działaniu jest ogromna.
Jak wygląda usuwanie pamięci podręcznej w urządzeniach z systemem Android?
Na początku wejdź w ustawienia telefonu i znajdź zakładkę „Pamięć i Aplikacje” bądź same „Aplikacje”. Jeśli już je masz, kliknij w konkretną aplikację, którą chcesz oczyścić z pamięci. Potem wybierz komendę „Wyczyść pamięć podręczną” i tak działaj ze wszystkimi aplikacjami po kolei. Mniej na uwadze fakt, że wskutek pozbycia się danych apka zażąda powtórnego zalogowania. Poza tym będziesz musiał pożegnać się z samoczynnym wypełnianiem pól tekstowych. To jedna z funkcji pamięci podręcznej, więc decydując się na jej wyczyszczenie, utracisz ją. Zatem podczas „czyszczenia” możesz celowo przeoczyć programy, które najczęściej ci służą.
Czytaj też: Jak poprawić sygnał i zasięg Wi-Fi? 5 sprawdzonych patentów