podłączanie kabla do routera
Fot. Pixabay

Na problemy ze słabym Wi-Fi najczęściej skarżą się osoby zamieszkujące duże domy. Jak polepszyć sygnał i zasięg Wi-Fi bez pomocy fachowca? Poznaj kilka domowych sposobów.

Na sygnał i zasięg Wi-Fi mogą wpływać różne czynniki. Poznaj kilka prostych metod i popraw jego działanie.

1. Ustaw router na półce

Sygnał z urządzenia będzie lepiej trafiać do rzeczy, które są pod nim. Gorzej natomiast będzie emitował sygnał w górę, dlatego umieść router w miejscu nad ziemią, np. na górnej półce regału.

2. Inne przedmioty trzymaj z dala od routera

Każdy obiekt, który znajduje się pomiędzy routerem a laptopem czy smartfonem osłabia sygnał. Najwięcej zakłóceń powodują: kuchenki mikrofalowe, metal, wszelki beton i telefony bezprzewodowe. Ale nawet cegła, woda czy drewno mogą pobierać sygnał Wi-Fi i tłumić zasięg. Gdy szukasz lokalizacji dla swojego routera, unikaj miejsc obok okna czy ściany zewnętrznej. Nie trzymaj go też na podłodze i w zamkniętej szafce.

3. Wygnij anteny w górę

Anteny skieruj tak, aby wskazywały prosto do góry, wtedy sygnał rozejdzie się cyklicznie w całym mieszkaniu. Jeśli to nie przyniesie żadnych efektów, to obróć antenę w stronę miejsca, gdzie występuje problem z połączeniem, aby sprawdzić, czy sygnał się polepszy. Jeżeli Twój router nie posiada widocznych anten wewnętrznych, to znaczy, że jego antena znajduje się w środku. Takie anteny z reguły są słabe, wtedy można pomyśleć o zakupie dodatkowych anten zewnętrznych. Wcześniej jednak upewnij się, czy w Twoim routerze można je zainstalować.

4. Odłącz urządzenia, których nie używasz

Zużywają one przepustowość Twojego routera. Nawet jeśli z nich nie korzystasz, to „pochłaniają” sygnał Wi-Fi. Odłącz albo wyłącz wszystkie niepotrzebne urządzenia.

5. Umieść folię aluminiową na jednej stronie routera

Folia aluminiowa potrafi odbijać sygnał i tym samym zwiększać zasięg. Niedużym fragmentem folii owiń mały kawałek kartonu, a potem połóż na ściance obok routera. Jakość sygnału znacznie się polepszy.


Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!