Władimir Putin miał przez swoich pośredników zaproponować Stanom Zjednoczonym układ, który zamroziłby konflikt na Ukrainie. Amerykanie mieli od razu odrzucić ofertę Kremla, nie chcąc decydować ponad głowami władz w Kijowie.
Agencja Reutera donosi, że wysłannicy prezydenta Rosji Władimira Putina przedstawili Waszyngtonowi ofertę gotowości zamrożenia wojny na Ukrainie. Według trzech rosyjskich źródeł, na które powołuje się Reuters, Amerykanie odrzucili propozycje Kremla, gdyż nie chcieli negocjować z Rosjanami bez Ukraińców.
Co oferował Stanom Zjednoczonym Putin? Prezydent Rosji zakomunikował to publicznie w 2023 roku, a prywatnie przekazał ofertę do Waszyngtonu za pośrednictwem swoich arabskich partnerów – donosi „Wprost”. Według propozycji Rosjan, ich wojska miały pozostać na do tej pory zajętych terytoriach Ukrainy, a w zamian za to doszłoby do zawieszenia broni i zamrożenia konfliktu. Nie byłoby mowy o zwrocie jakichkolwiek ziem, zagarniętych dotychczas przez agresora.
Według Reutersa, propozycja Amerykanów została omówiona podczas spotkania m.in. doradcy Białego Domu ds. bezpieczeństwa narodowego Jake’a Sullivana, dyrektora CIA Billa Burnsa i sekretarza stanu USA Antony’ego Blinkena.
Władimir Putin przedstawił Amerykanom ofertę zawieszenia broni. Waszyngton odrzucił propozycję
W styczniu 2024 roku Sullivan miał wykonać telefon do doradcy Władimira Putina, Jurija Uszakowa. Z ust doradcy prezydenta Bidena Uszakow miał usłyszeć o odrzuceniu rosyjskiego scenariusza. W imieniu Stanów Zjednoczonych Sullivan poinformował, że nie będzie rozmawiał z Moskwą ponad głowami władz Ukrainy.
Według rozmówców Agencji Reutera – Rosjanie stwierdzili następnie, że nie warto w takim razie kontaktować się z Amerykanami w tej sprawie, a więc wojna będzie dalej trwała.
To nie pierwszy raz, kiedy Putin wysyła na Zachód sygnały o gotowości na zawieszenie broni. Zawsze jednak wiązało się to z wielkimi ustępstwami, przede wszystkim terytorialnymi, ze strony Ukrainy – de facto przegraną w wojnie.
Tymczasem z Ameryki nadciąga do Kijowa potężny pakiet pomocy. W tym tygodniu amerykański Senat przegłosował pakiet wsparcia dla Ukrainy, Izraela i Tajwanu o wartości 95 mld dolarów. 70 senatorów głosował „za”, a 29 – „przeciw”.