Marchewka to dodatek do wielu zup, sosów, sałatek czy innych potraw. Jest prawdziwą skarbnicą witamin i minerałów, więc warto po nią sięgać tak często, jak tylko się da. A jeszcze lepiej, gdy pomarańczowy korzeń możemy zebrać z własnej grządki. Dzięki temu nie musimy kupować go w sklepie, a w związku z tym unikamy też spożycia m.in. pestycydów. Uprawa marchwi na własną rękę to doskonały pomysł. Zobacz, jakie odmiany warzywa warto sadzić, by uzyskać pokaźne, smaczne i zdrowe plony.
Amatorska uprawa marchewki. Te odmiany warto posadzić na grządce
Na rynku znajdziemy bardzo dużo gatunków marchwi, które można zbierać w rozmaitych terminach. Niektóre są dedykowane przedsiębiorcom zajmującym się handlem warzywa, ale bez problemu natrafimy też na nasiona do uprawy na małą skalę. Zainteresuje to szczególnie hobbystów. Oto gatunki marchewki, którymi warto się zainteresować. Dają obfity plon, a na niewielkiej działce sprawdzą się w sam raz.
Nantejska Polana
To gatunek bardzo ceniony w ogrodnictwie, który daje stosunkowo wczesny plon. Formuje zgrabne, ładnie wybarwione korzenie osiągające około 15-18 cm długości. Marchewka Nantejska Polana ma sporo soku, jest krucha i słodkawa w smaku. Można ją smażyć, piec, mrozić albo spożywać na surowo lub w formie przetworzonej.
Galicja F1
Średnio wczesny gatunek marchewki, który zawiązuje 16-20-centymetrowe korzenie mające lekko klinowatą formę. Miąższ rośliny ma wyrazistą pomarańczową barwę i smakuje rewelacyjnie. Korzeń nie ma tendencji do gromadzenia w sobie azotanów, więc można wytłaczać z niego soki czy robić przeciery dla najmłodszych.
Kamila
To wczesna odmiana bardzo doceniana przez ogrodników w Polsce, głównie z powodu swego wyjątkowego smaku. Zawiązuje intensywnie pomarańczowe korzenie, które osiągają nie więcej niż 18 cm długości. Zawartość cukrów jest w nich dość wysoka, więc w smaku są słodkie, delikatne i nie czuć w nich goryczki. Można bez obaw podawać je dzieciom, jeść na surowo i pod postacią soków czy przecierów.
Kinga F1
Jeśli szukasz wczesnych odmian marchwi, to Kinga F1 będzie dla ciebie idealna. Nasiona możesz wysiewać do gruntu już w marcu, natomiast pierwszych zbiorów doczekasz się w czerwcu i potrwają one aż do końca wakacji. Korzenie mają ciemnopomarańczowy kolor i osiągają zazwyczaj 18-20 cm długości. Skóra jest gładka i połyskująca. Warzywo jest bardzo smaczne i kumuluje w sobie znikomą ilość azotanów, więc można je chrupać na surowo.
Czytaj też: Ogrodnik polecił mi tę odmianę papryki. Nawet 15 kg plonów z 1 krzaczka