Seler korzeniowy to cenny dodatek do surówek czy kotletów. Zatem kuchnia polska nie może się bez niego obejść. Jest aromatyczny i smakowity, więc obowiązkowo powinien znaleźć się też w bulionie. A jeśli sadzisz warzywo samodzielnie, koniecznie sprawdź, co zrobić tegoroczny zbór był 10x większy od poprzedniego.
Seler korzeniowy – jakich warunków potrzebuje?
Warzywo wschodzi powoli i również ospale się rozwija. Trzeba mu zapewnić sporo światła słonecznego. Preferuje ziemię próchniczą i przepuszczalną, a do odpowiedniego wzrostu życzy sobie dużo wody. Kolosalne znaczenie ma pora sadzenia.
Domowa uprawa selera – jak przyszykować go na rozsadę?
W polskim klimacie roślinę trzeba sadzić z rozsady. W ten sposób jej okres wegetacji będzie się przeciągać. Warzywo najlepiej wysiać pod koniec lutego bądź na początku marca.
Zanim przystąpisz do siewu, ziarenka możesz podkiełkować. Połóż je na zwilżonej wacie i odstaw na mniej więcej 2-3 tygodnie, aby wystrzeliły korzonki. Dla rośliny poszukaj stanowiska mocno słonecznego. Jej uprawa wymaga cierpliwości. Niebawem powinny zacząć pojawiać się listki. To ewidentny sygnał, że musisz zabrać się za pikowanie sadzonek. Jeśli chcesz dobrze wykonać ten zabieg, weź sobie do serca poniższe wskazówki.
Kiedy seler korzeniowy możne trafić do ziemi docelowej?
Podczas pikowania postaraj się rozlokować małe sadzonki do oddzielnych doniczek. Dzięki temu korzeń rozrośnie się jeszcze bardziej i dodatkowo nabierze odporności. Ale nie musisz się zbytnio spieszyć z sadzeniem selera do podłoża docelowego. Najlepiej wstrzymaj się z tym do 15 maja. Wtedy korzeń urośnie, jak trzeba, a plony mocno cię usatysfakcjonują.
Czytaj też: Przed sadzeniem czosnku i cebuli zrób 1 rzecz. Plony będą potrójne